طلای جهانی در سال 2013

نگاه بازار به آخرین مذاکرات دولت آمریکا با کنگره در مورد «بن بست مالی»

پیش‌بینی قیمت طلا در سال 2013

گروه بازار پول- هر اونس طلا در بازارهای جهانی دیروز در حدود 1660 دلار معامله شد تا تغییرات چندانی را نسبت به روزهای پیشین نداشته باشد. قیمت معاملاتی طلا در بازار نیویورک در روز پنج‌شنبه به مقدار 1661 دلار برای هر اونس رسید و در مقایسه با قیمت 1657 دلاری روز چهارشنبه، معادل 4 دلار افزایش قیمت به ازای هر اونس را تجربه کرد.

نوسانات کم در بازار در این روزها که مصادف با تعطیلات آخر سال است، روالی عادی در بازارهای جهانی است و از قبل پیش‌بینی شده بود. اکثر بازارهای جهانی طلا در روزهای 25 دسامبر (سه‌شنبه هفته قبل معادل 5 دی) و 1 ژانویه (سه‌شنبه هفته جاری که مصادف با 12 دی می‌شود) تعطیل است و در روزهای یک هفته‌ای هم که بین این دو روز قرار دارد، با ساعات کار محدود و حجم معاملات پایین، تقریبا حالت نیمه تعطیل دارد. از این رو نوسانات اندک قیمتی در بازارهای جهانی در چند روز گذشته عادی است و تا اواسط این هفته نیز تداوم این روند پیش‌بینی می‌شود.

روز پنج‌شنبه طلای جهانی با افزایش قیمت ملایمی در مقایسه با روز قبل مواجه بود. سایت «کیتکو» در تحلیل خود، بعضی پیش‌خریدهای صورت گرفته و برخی تقاضاهای احتیاطی تازه را از مهم‌ترین دلایل رشد بهای فلز زرد در این روز عنوان کرده است. بسیاری از خریداران و فروشندگان در این هفته بیرون از بازار و در حال استراحت و تفریح در تعطیلات آخر سال هستند، موضوعی که وضعیت معاملات بازار را به اصطلاح «رقیق» کرده است.

در روز گذشته نیز در ساعات ابتدایی روز قیمت‌ها در بازار جهانی به روال این چندروزه با افزایش ملایمی روبه‌رو بود و تا حوالی ساعت 3 به وقت گرینویچ به قیمت کمی بیش از 1663 دلار هر اونس هم معامله شد، اما در ساعات بعدی روز، نرخ طلا رو به کاهش گذاشت و تا ساعت 15 به وقت تهران، قیمت روی 1660 دلار بسته شد.

بررسی روند جهانی طلا در حدود یک ماه گذشته نشان می‌دهد که در این سی روزه، بهای این فلز گران قیمت مجموعا در حدود 80 دلار به ازای هر اونس کاهش یافته است. نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی در 28 ماه نوامبر، روی 1742 دلار بسته شده بود. در روزهای بعد از این روز نرخ طلا عموما با کاهش مواجه بود تا این که در حدود یک هفته پیش یعنی 20 دسامبر، به پایین‌ترین قیمت خود در این یک ماهه رسید و به میزان تقریبا 1645 دلار برای هر اونس معامله شد، اما از این روز به بعد، قیمت طلا رو به افزایش نهاد و به تدریج با تقریبا 15 دلار افزایش در 8 روز، به نرخ 1660 در روز گذشته رسید.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران همچنان نگران مذاکرات بین مقامات دو حزب آمریکا پیرامون راه‌حلی برای کسری بودجه شدید پیش رو که به «پرتگاه مالی» معروف شده است، هستند. در حال حاضر فقط چند روز تا پایان سال مانده و قانون‌گذاران آمریکا فرصت کمی دارند تا برای مقابله با کسری بودجه به توافق برسند. در صورتی که این توافق تا 3 ژانویه یعنی 5 روز دیگر حاصل نشود، پیش‎بینی‌ها از افتادن دولت این کشور در پرتگاه مالی حکایت دارد، موضوعی که بازارهای جهانی را دستخوش تلاطم خواهد کرد و بر قیمت دلار خواهد افزود. بازارها نااطمینانی را دوست ندارند و اغلب بازارها با نزدیک شدن به این آخرین مهلت، وضعیت بی‌قراری خواهند داشت. در ماه‌های اخیر نوسان بهای جهانی طلا به واسطه بحران اقتصادی اروپا و شرایط ویژه اقتصادی آمریکا و همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب مجدد باراک اوباما به عنوان ریاست جمهوری این کشور افزایش یافته است و همین موضوع باعث شده کارشناسان برای پیش‌بینی قیمت طلا در سال 2013 با مشکل رو به رو شوند. سایت «بینا» در این باره نوشت: پیش‌بینی‌های متفاوتی در این زمینه ارائه می‌شود و عده‌ای از افزایش بهای جهانی طلا و رسیدن آن به مرز 1800 دلار در هر اونس سخن می‌گویند و عده‌ای معتقدند که طلا کشش 1800 دلاری ندارد و احتمال دارد بهای آن تا 1600 دلار در هر اونس نیز کاهش یابد.

بازار داخلی و ثبات قیمت

در بازار داخلی نیز قیمت ارز تحت تاثیر تحولات اخیر اقتصادی، یک روز قبل از تعطیلی جمعه، با نوساناتی همراه شد. دلار که در یک هفته گذشته روند صعودی قیمت‌ها را پشت سر گذاشته است این بار در روز پنج‌شنبه به ثبات قیمتی رسید. البته قیمت دلار در سطح بازار از 3 هزار و 200 تومان تا سه هزار و 300 تومان در نوسان بود. در میان صرافی‌هایی که قیمت دلار را اعلام می‌کردند ، اختلاف قیمت بین 50 تا 100 تومان دیده می‌شد. در بازار سکه نیز قیمت فروش هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید تقریبا از یک میلیون و 290 هزار تا یک میلیون و 315 هزار تومان در نوسان بود. روز پنج‌شنبه یک مثقال طلا در بازار تهران 562 هزار تومان قیمت داشت و هر گرم طلای 18 عیار نیز حدود 129 هزار تومان فروخته شد.

ابهام در اختصاص ارز به گروه‌های کالایی 9 و 10

در حالی که از 6 دی‌ماه گروه‌های 8 کالایی در مرکز مبادلات ارزی تامین ارز شده‌اند، وضعیت گروه‌های کالایی در اولویت 9 و 10 همچنان در ابهام است.

صمد کریمی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی در گفت‌گو با ایسنا، درباره تخصیص ارز مرکز مبادله ارزی به کالاهای اولویت 9 و 10 اظهار کرد: تکلیف اولویت‌های 9 و 10 همچنان مشخص نیست.

وی ادامه داد: مرکز مبادله ارزی بر اساس چارچوبی شکل گرفته و از ابتدا قرار بود تنها اولویت‌های 3 تا 5 کالایی را تامین ارز کند.

وی با بیان اینکه پس از تامین منابع امکان اختصاص ارز به گروه‌های 6 و 7 کالایی فراهم شد، خاطرنشان کرد: برای ورود گروه‌های جدید کالایی ابتدا باید منابع ارزی آنها تامین شود.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: عرضه ارز در مرکز مبادلات ارزی از طریق شرکت نفت و صندوق توسعه ملی انجام می‌شود پس باید تعداد جوانب عرضه ارز در این مرکز تغییر کند تا بتوانیم وارد گروه‌های جدید کالایی شویم.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور همچنین به تامین ارز گروه هشت کالایی با عنوان کلی کالاهای سرمایه‌ای و ماشین آلات صنعتی به نرخ مبادله‌ای از ششم دی ماه اشاره کرد و گفت: حسب تایید معاونت ارزی و ریاست کل بانک مرکزی ایران، تامین ارز گروه هشت کالایی از در سیستم بانکی کشور عملیاتی شد.

بنابر اعلام سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور اسامی برخی از کالاهای مشمول گروه 8 شامل توربین‌ها، ابزار پرس، دیگ‌های مولد آب فوق‌العاده گرم، دیگ‌های مولد بخار، ماشین‌آلات و دستگاه‌های جداسازی ایزوتوپ، دستگاه‌های ساکشن پزشکی، موتورهای واکنشی غیر توربوجت‌ها، ماشین‌های مولد بار، ساکشن دیواری اتاق عمل و بیمار اتوکلاو و دندانپزشکی، ماشین‌آلات کشاورزی، ماشین‌آلات خمیر کاغذ و چوب، ماشین‌آلات تقطیر و تصفیه، دستگاه‌های مولد حرارتی، دستگاه‌های مولد مه‌ساز، جرثقیل‌های سقفی، ماشین‌آلات نانوایی و قندسازی، ماشین‌آلات کاغذ‌سازی، چاپگرها و دستگاه‌ رادیوگرافی است.

منبع : دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 15 بازدید