اجرای برنامه بازاریابی موفق

 

● هدف‌گذاری

مشتریان (بازار هدف) ‌را بر اساس سن، جنسیت، سطوح درآمد و تحصیلات، شغل و محل اقامتشان توصیف کنید. هیچ‌کس بهتر از شما مشتریانتان را نمی‌شناسد، همچنین علایق آن‌ها، انتظاراتشان و چیزهایی که مورد علاقه‌شان نیست را نمی‌داند . به دلیل این‌که منابع شما محدود هستند، تنها مشتریانی را مورد هدف قرار دهید که احتمال بیش‌تری وجود دارد محصولتان را خریداری کنند .

● تدوین سیاست‌های قیمت‌گذاری

در ارتباط با قیمت‌گذاری در برنامه بازاریابی باید نکاتی از این قبیل را مدنظر قرار داد :

▪ تکنیک‌های قیمت‌گذاری و شرح مختصری از این قیمت‌ها

▪ هزینه‌های اداری و فعالیت‌های ترفیع فروش

▪ موقعیت رقابتی

▪ قیمت زیر قیمت رقبا

▪ قیمت بالاتر از قیمت رقابتی

▪ قیمت‌گذاری چندگانه

▪ هزینه‌های مواد، نیروی کار و سربار

همچنین استراتژی‌قیمت‌گذاری شما ممکن است بر مبنای استراتژی ‌مورد استفاده دیگران باشد. در این صورت شما باید طرح و استراتژی‌‌های مورد استفاده رقبا را مطالعه کنید. به این طریق شما کاملا متوجه می‌شوید که چگونه محصول خود را قیمت‌گذاری کنید و می‌توانید تعیین کنید که آیا قیمت‌های شما مثل رقباست یا خیر؟ آیا قیمت‌های آن‌ها برابر میانگین صنعت است و این‌که شما چه تعدیل‌هایی می‌توانید برای انطباق با آن‌ها انجام دهید. کلید موفقیت، داشتن یک استراتژی‌درست طراحی شده برای تعیین سیاست‌ها و نظارت دایم بر قیمت‌ها و هزینه‌های عملیاتی است به منظور کسب اطمینان از به دست آوردن سود .

● ایجاد یک استراتژی ترفیع اثربخش

در این قسمت توجه به مواردی از این قبیل اجتناب‌ناپذیر است :

▪ رسانه تبلیغاتی

▪ رسانه‌های چاپی (روزنامه، مجله، اعلامیه‌های کوچک، بروشوروها و ...)

▪ راهنماهای تجاری (Yellow Pages)

▪ صدا و سیما

▪ هدایای تبلیغاتی

▪ و ...

آن استراتژی‌ترفیعی را توسعه دهید که از رسانه‌های مخلتفی برای ارتقای کسب و کار شما استفاده می‌کند. رسانه‌های گوناگون را بررسی کرده و آن‌هایی را که در ارتقای کسب و کار شما اثربخش‌تر هستند شناسایی کنید. روی جنبه‌هایی از این رسانه‌ها تمرکز کنید که مکان و قیمت شما را به خوبی نشان می‌دهند .

● شناسایی رقبا

برخی نکات که در شناسایی رقبا و بررسی بازار باید به آن‌ها توجه کرد شامل عناوین زیر است :

▪ تقاضا برای کالا یا خدمات

▪ نزدیک‌ترین رقبای مستقیم و غیرمستقیم

▪ نقاط قوت و ضعف رقبا

▪ ارزیابی این‌که کسب و کار رقبا چگونه است

▪ توصیف ویژگی‌های منحصر به فرد محصولتان

▪ شباهت‌ها و تفاوت‌های بین محصول شما و محصول رقبا

▪ استراتژی‌های قیمت‌گذاری برای شما در مقایسه با رقبا

سپس پنج مورد از نزدیک‌ترین رقبای مستقیم و غیرمستقیم خود را شناسایی کنید یک پرونده شناسایی نقاط ضعف و قوت آن‌ها تشکیل دهید. تبلیغات و ترفیعات آن‌ها و همچنین استراتژی‌های قیمت‌گذاری آن‌ها را در پرونده جمع کنید. این پرونده‌ها را به منظور تعیین این‌که آن‌ها کی و چطور تبلیغ می‌کنند یا چه زمانی برای ترفیعات حامی مالی می‌شوند و پیشنهاد فروش می‌دهند،‌به طور دوره‌ای مرور کنید .

● توصیف محصول

سعی کنید فواید محصولتان را از دید مشتریان توصیف کنید و روی خصوصیات ویژه آن تاکید کنید. صاحبان موفق کسب و کار می‌دانند و یا حداقل دارای ایده‌ای هستند از آنچه مشتریان از آن‌ها می‌خواهند یا انتظار دارند. این نوع پیش‌بینی می‌تواند در ایجاد رضایت و وفاداری مشتریان مفید باشد .

● تدوین بودجه بازاریابی

در پیش‌بینی بودجه بازاریابی باید مواردی از این قبیل مدنظر قرار گیرد :

▪ طرح بازاریابی و سیاست‌های ترفیع

▪ هزینه‌های تخصیص داده شده برای تبلیغات و ترفیع

▪ امکانات مورد نیاز برای تبلیغات و ترفیع

▪ فهرست رسانه‌های تبلیغاتی مورد استفاده

اجرای یک طرح بازاریابی اثربخش مستلزم صرف پول است. بنابراین شما باید بخشی از بودجه عملیاتی خود را برای پوشش هزینه‌های تبلیغاتی و ترفیع فروش و سایر هزینه‌ها تخصیص دهید که در ارتباط با بازاریابی‌اند. بودجه بازاریابی را بر اساس هزینه‌هایی که برای رسانه مورد استفاده و هزینه‌هایی که صرف جمع‌آوری داده‌ها و کنترل نظارت بر تغییرات در بازار می‌شود، تدوین کنید .

● توصیف مکان

سعی کنید مکان کسب و کار تجاری خود را از دید مشتریانتان توصیف کنید. آیا وسیله نقلیه مناسب در دسترس است؟ آیا جنبه‌های امنیتی، دکور و جای پارک مناسب است؟ همچنین میزان احساس امنیت و آرامش خاطری را که به مشتریانتان تقدیم می‌کند، بررسی کنید .

 

منبع: افتاب

برگرفته از: روزنامه تفاهم

 

/ 0 نظر / 4 بازدید