طلای 2 هزار دلاری برای 2013

به گفته این بانک به طور کلی قیمت فلزات گرانبها به احتمال زیاد دوره دیگری از شکوفایی قیمت را طی خواهد کرد و در این میان سیاست‌های ضعیفی که بانک‌های مرکزی در نظر گرفتند و ریسک‌های ژئوپلتیک، جایگاه طلا را به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن و امن تقویت می‌کند. در نتیجه تقاضا برای این کالا در سال 2013 همچنان روند صعودی به خود خواهد گرفت.

بازار طلا و روزهای خوش آن

در گزارش کامرز بانک آمده است: طلا به طور متوسط در محدوده یک هزارو 950 دلار در سال 2013 میلادی معامله خواهد شد که این موضوع به دلیل سیاست‌های پولی ضعیف بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا و خرید فلز توسط سرمایه‌گذاران به عنوان سرمایه‌گذاری مطمئن اتفاق خواهد داد.

 

در این گزارش به کاهش خرید هندی‌ها در سال جاری میلادی اشاره شده؛ چرا که این خریداران بزرگ بازار طلا، در سال 2012 تا حدودی فعالیت محدودی داشتند. در این گزارش این پیش‌بینی مطرح شده که احتمالا هندی‌ها در سال آینده به قیمت‌های بالاتری در بازار طلا عادت خواهند کرد؛ به خصوص به دلیل بروز فاکتورهایی همچون رشد فعالیت‌ها در امر واردات این فلز و کاهش ارزش روپیه ضمن اینکه به نظر نمی‌رسد فصل بارش‌های موسمی در سال آینده میلادی چندان دوران ضعیفی را در بازارهای کالایی رقم بزند و به نظر می‌رسد برخلاف امسال، سال آینده در این فصل، درآمدها و تقاضا در بازار این کشور بالاتر باشد.

رشد شاخص‌های اقتصادی چین، نکته کلیدی دیگری در بخش مصرف خواهد بود که قاعدتا از تقاضا نیز حمایت خواهد کرد. در این میان سرمایه‌گذاری در این بازارها به لحاظ بهره پولی پایین و منفی‌تر با سود بیشتری رو به رو خواهد شد؛ در حالی که از سوی دیگر سیاست‌های ضعیف بانک‌های مرکزی در راستای تقویت بازارهای مالی و شرایط اقتصادی همچنان ادامه خواهد یافت؛ البته به نظر این بانک، بانک‌های مرکزی برای چهارمین سال متوالی در سال 2013 میلادی به بالا بردن ذخیره طلای خود ادامه خواهند داد؛ چرا که این فلز همچنان اصلی‌ترین ذخایر اقتصادهای نوظهور است.

البته موضوعی که در این خصوص مطرح شده این است که برداشت از ذخایر طلا در حال افزایش است و در سال 2013 هم این روند ادامه پیدا می‌کند؛ اما طبق گزارش کامرز بانک این رویداد در کشورهایی رخ می‌دهد که به همان میزان پیش‌بینی رشد تقاضا و مصرف هم وجود دارد برای مثال چین و روسیه. در نتیجه عرضه این کشورها بعید است که بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

نقره پابه‌پای طلا

بر اساس گزارش دومین بانک بزرگ آلمانی، سرمایه‌گذاری در نقره طی سال آینده به دلیل افزایش خرید‌های صنعتی، سود زیادی خواهد داشت؛ به خصوص تقاضای بخش خودرو سازی ضمن اینکه کوچکترین رونق اقتصادی در این مدت به افزایش تقاضای خانگی نیز منجر خواهد شد. بر این اساس کارشناسان کامرز بانک پیش‌بینی کرده‌اند که هر اونس نقره در بازار و طی سال 2013 میلادی به 40 دلار خواهد رسید.

پلاتینیوم در دام اعتصاب‌ها

طبق این گزارش برخلاف طلا و نقره در مورد پلاتینیوم هیچ یک از بررسی‌های فاندامنتال تغییری در عرضه و تقاضای این فلز طی سال آینده میلادی نشان نمی‌دهد و همچنان کسری قابل توجهی در بخش عرضه این کالا دیده می‌شود.

در این خصوص پیش‌بینی می‌شود اعتصابات کارگری در معادن آفریقای جنوبی همچنان ادامه پیدا کرده و اثرات بلند مدتی را بر بازار این کالا بگذارد به خصوص که ممکن است هزینه‌های بالای تولید و قیمت پایین این کالا، به تعطیلی برخی معادن هم منجر شود ضمن اینکه در همین مدت انتظار می‌رود تقاضای صنعتی برای این کالا دوباره به میزان قبل برگردد. در نتیجه این تغییرات ممکن است به قیمت‌های بالاتری در بازار پلاتینیوم منجر شود.

از این رو پیش‌بینی کامرز بانک این است که پلاتینیوم در پایان سال 2013 میلادی به یک هزارو 900 دلار در هر اونس برسد.

پالادیوم همانند گذشته

در مورد پالادیوم هم ارزیابی‌ها در مورد عرضه آن در سال 2013 همانند سال 2012 است. جانسون متی (Johnson Matthey) کارشناس این بانک در این خصوص می‌گوید: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که روند نزولی عرضه پالادیوم در سال 2013 همانند سال جاری ادامه خواهد یافت به خصوص با کاهش میزان فروش روسیه؛ ضمن اینکه در عین حال به نظر می‌رسد تقاضای صنعتی همچنان بالا خواهد ماند. این موضوع باعث خواهد شد تا روند کسری عرضه در برابر تقاضا در این بازار ادامه دار شود.

در نتیجه طبق پیش‌بینی این بانک احتمالا قیمت پالادیوم در سال 2013 با طی روند نزولی در پایان این سال در هر اونس به 950 دلار خواهد رسید.

 

چینی‌ها بازار نقره را هدایت می‌کنند

در روزهای اخیر و به دنبال انتشار این خبر که از سال آینده معاملات نقدی نقره در مرکز معاملات هنگ‌کنگ بر حسب یوآن آغاز خواهد شد، این سوال را در ذهن سرمایه‌گذاران ایجاد کرده که آیا این تغییر اثری بر بازار جهانی این کالاها خواهد گذاشت یا خیر.

این تصمیم که گفته می‌شود به دلیل تقاضای رو به رشد نقره اتخاذ شده در نیمه اول سال آینده اجرایی خواهد شد. این تصمیم از نظر برخی از کارشناسان نشان می‌دهد که به دور از رکود تقاضای نقره در غرب، چین به آرامی و به صورت پلکانی در حال گسترده کردن فعالیت‌های خود در بازار جهانی نقره است. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که این اثرگذاری چه زمان خود را در قیمت‌ها نشان می‌دهد؟ این تصمیم از نظر کارشناسان نشان می‌دهد که دولت چین با این تصمیم قصد دارد تا نه تنها شهروندان چینی را به خرید و سرمایه‌گذاری بیشتر در طلا و نقره تشویق کند بلکه حتی سعی دارد به روش‌های مختلف آنها را به این امر تشویق کند. در حالی که هیچ کس دقیقا متوجه این واقعیت نیست اما کاملا واضح و مشخص است که تقاضا برای فلزات پایه و فلزات گرانبها به شدت از لحاظ اجتماعی و فرهنگی در بین قشر عظیمی از این کشور در حال افزایش است و اطمینان نسبت به این کالا‌ها رشد زیادی پیدا کرده است. اهمیت فلزات گرانبها در شرایطی در جامعه چین طی 100 سال اخیر رشد پیدا کرده که از سوی دیگر ثروت‌اندوزی در کشورهای غربی در این سال‌ها بسیار ضعیف و محدود شده و در نهایت امروزه می‌بینیم که به طور کلی توان غربی‌ها برای افزایش ثروتشان بسیار محدود شده است. علت اصلی بروز این مشکل بروز مشکلات اقتصادی در غرب و تغییرات و نوسان‌های ارزی است که روز به روز بدتر می‌شود.

بعضی از قیمت‌هایی که در این مدت در بازار کامکس (بازار کالایی آمریکا) ثبت شده اثر تقاضای چینی‌ها در بازار فیزیکی فلزات را نشان می‌دهد. البته طبق اظهارات و بررسی‌های انجام شده توسط تد باتلر (Ted Butler) که سرشناس‌ترین تحلیلگر بازارهای کالایی محسوب می‌شود، گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد تحرک سرمایه‌گذاران در بازارهای فلزات چیزی جز تحرکات و تغییرات روانی نیست و به نظر این کارشناس این روند نمی‌تواند دائمی باشد. در نتیجه تنها نکته‌ای که از سوی کارشناسان مطرح می‌شود این است که اصولا در حال حاضر تنها می‌توان به سیگنال‌های موجود در بازارهای کالایی آتی همچون cme نگاه کرد و اثرات این تصمیم را دید.

منبع : دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 18 بازدید