چگونه رقبایتان را زیر نظر بگیرید؟

دانستن اینکه رقیبان شما در حال حاضر چه کاری می‌کنند روش بسیار خوبی است که نه تنها به شما توانایی می‌دهد که نقاط قوت و ضعف رقیبانتان را بشناسید و بدانید تهدیدات احتمالی که برای کسب وکار شما ایجاد می‌کنند چه هستند، بلکه در شناخت فرصت‌های جدید نیز به شما کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر دریابید که رقیب شما بازاری را که فکر می‌کنید پتانسیل‌های زیادی دارد، هدف خود قرار نداده و به آن توجه نمی‌کند، زمان مناسبی است که مشتری را در آن زمینه به سوی خود جذب کنید.

چگونه می‌توانید بفهمید که رقبای شما چه اقداماتی انجام می‌دهند یا مهم‌تر از آن، چه کارهایی انجام نمی‌دهند؟ برای زیر نظر گرفتن رقبا سه روش ساده وجود دارد:

1) Google Alerts را به کار اندازید

مدیرعامل شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای بازاریابی Vertical Response می‌گوید: «سال‌ها پیش، ابتدا Google Alerts را به کار انداختم تا بررسی کنم مردم در مورد شرکت من چه نظراتی دارند. هر روز یک تا دو بار ایمیلی دریافت می‌کردم که حاوی لیستی از مقالاتی بود که در مورد شرکت من نوشته شده بود و آدرس URL مقالات همراه آن بود. من می‌توانستم همان موقع وارد شوم و در صورت لزوم پاسخ بدهم. بعد از آن کنجکاو شدم بدانم نظر مردم در مورد بازاریابی ایمیلی و رقبای ما چیست؛ بنابراین نام آنها را هم در Google Alert وارد کردم.»

این برنامه که از خدمات گوگل است، هر بار که مطلبی از رقبای شما در اینترنت منتشر می‌شود، شما را مطلع می‌کند. این مطالب می‌توانند مقالات خبری، اخبار رسانه‌ای، مطلبی در وبلاگ، بحث یا ویدئو باشد. شما می‌توانید همه این موارد یا برخی از آنها را به انتخاب خودتان مرور کنید. همچنین می‌توانید فواصل زمانی دریافت این مطالب را – مثلا به صورت روزی یک بار یا هفته ای یک بار - تنظیم کنید.

2) رقبا را در رسانه‌های اجتماعی پیگیری کنید

هیچ اشکالی ندارد که رقبایتان را در فیس‌بوک، LinkedIn، یا توییتر زیر نظر بگیرید و حتی در مورد آنها نظر بدهید. خیلی از شرکت‌ها اطلاعات در مورد فروش ویژه محصولاتشان یا معرفی محصول جدید قبل از ورود به بازار را تنها در رسانه‌های اجتماعی به معرض نمایش می‌گذارند.

اگر از به روزرسانی‌های آنها خبر نداشته باشید، عقب می‌مانید. همچنین می‌توانید ببینید چگونه با طرفداران و مشتری‌هایشان ارتباط دارند، چه نوع متن‌هایی را به اشتراک می‌گذارند و از این اطلاعات ممکن است حتی ایده‌هایی را هم بگیرید. یا حتی اگر رقبا موردی را در رسانه‌های اجتماعی امتحان کردند که چندان کاربردی نداشته، راهنمایی برای شما خواهد بود که از آن روش اجتناب کنید.

برخی پایگاه‌های مدیریت رسانه‌های اجتماعی وجود دارند که کار نظارت در مورد موضوعات را انجام می‌دهند. به این صورت عنوانی را که می‌خواهید جست‌وجو کنید وارد کرده و بعد کلیه نظرات و مطالبی را که در یک چارچوب زمانی خاص با موضوع جست‌وجوی شما همخوانی دارد، دریافت می‌کنید. اگر در حال حاضر از یکی از ابزارهای نظارتی یا مدیریت رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، به سادگی می‌توانید پروفایل شرکت‌های رقیب یا کلمات کلیدی در مورد آنها را به آن اضافه کنید.

3) در خبرنامه‌ها و پیشنهادهای ایمیلی شرکت‌های رقیب ثبت نام کنید.

اگر شرکت‌های رقیب شما در وب سایت خود فرم خبرنامه الکترونیکی داشته باشند، فرصت خوبی را برای شما به وجود می‌آورد، چون می‌توانید در آن فرم ثبت‌نام کنید و عضو شوید و به این ترتیب بفهمید که این شرکت‌ها در مورد چه نوع اطلاعاتی با مشتریانشان در ارتباط هستند و چشم‌انداز کارشان چیست.

یک روش مناسب برای دریافت ایمیل‌هایی غیر از خبرنامه شرکت، مانند ایمیل‌های تاییدیه خرید یا پیام‌های تبلیغاتی و معامله‌ای این است که برای امتحان کردن یک موضوع رایگان در سایت ثبت نام کنید یا خرید کوچکی انجام دهید تا در سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) شرکت رقیب، به عنوان مشتری جدید قرار بگیرید. بسیاری از شرکت‌ها برای مشتریان موجود یا مشتریان جدید خود اطلاعات خاصی را ارسال می‌کنند.

البته بدانید که برخی شرکت‌های باتجربه، آدرس ایمیل‌هایی را که از طرف رقبایشان است، در لیست سیاه قرار می‌دهند. بنابراین بهتر است از آدرس‌های قدیمی استفاده نکنید و ایمیل جدیدی بسازید.

همچنین دریافت ایمیل از طرف رقبا می‌تواند به شما کمک کند مسائل را از چشم یک مشتری ببینید. توجه به نظرات یا موقعیت‌هایی که ممکن است با نظرات و موقعیت شما متفاوت یا حتی مشابه باشد، همیشه جالب است.

اطلاع از اقدامات رقبا برای رشد کسب وکار شما امری ضروری است، اما نباید همه وقت شما را بگیرد. معمولا اختصاص تنها چند دقیقه در روز کافی است تا همه آنچه را که در مورد رقبا نیاز دارید بفهمید.

منبع : دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 23 بازدید