نخستین هواپیما در آسمان ایران

«کورمینسکی» خلبان روسی آن مجبور شد آن را در محوطه شمالی وزارت امور خارجه فعلی و پشت محوطه موسوم به شهربانی (آگاهی سابق تهران) فرود بیاورد در آن روزگار به این محوطه، میدان مشق دیویزیون قزاق می‌گفتند. قطعات این هواپیما قبلا به صورت مجزا و از طریق بندرانزلی از روسیه به ایران آورده و در تهران هم مونتاژ شده بود. خلبان روسی این هواپیما به دلیل نداشتن موقعیت خوب پرواز تنها موفق به برقراری یک پرواز در ارتفاع پایین شد، کاری شبیه تفریح امروزی بچه‌های نیمه مرفه شهر تهران که با هواپیماهای کوچک آموزشی در فرودگاه تفریحی شهرداری تهران در جاده تهران، ورامین و در آسمان شهر ری انجام می‌دهند. هنوز ساعتی از غرش مهیب صدای پرواز آن هواپیما برفراز تهران قدیم نگذشته بود که مردم اطراف میدان (توپخانه آن روزگار) را احاطه کردند و دسته دسته برای تماشای آن هجوم آوردند، آنقدر که انبوه جمعیت نظم تهران را مختل و کار حفاظت از آن هواپیمای فرود آمده را برای ماموران مشکل کرده بود. بنابراین ماموران، براساس دستوری که از مقامات مافوق خود دریافت کردند، به مردم گفتند که در روزهای آینده نیز می‌توانند برای تماشای این بالن (هواپیما) به دیدن آن بیایند و کم کم میدان مشق آن روزگار و محوطه ای که پشت وزارت امور خارجه فعلی قرار داشت تبدیل به یک محل نمایش این پرنده آهنین شد ومردم از اطراف و اکناف تهران و دیگر شهرها برای دیدن آن به سمت نقطه مرکزی تهران آن روزگار سرازیر می‌شدند.«کورمینسکی» خلبان روسی آن نیز گاهی روزی چند بار با آن هواپیما، گشتی بر آسمان تهران می‌زد و مردم با دیده حیرت و شگفتی او را تشویق می‌کردند، برخی از این مردم تا حدودی خاطره فرود یک بالن دیگر را در زمان حکومت ناصرالدین شاه به یاد داشتند، اما هرگز معلوم نشد که آن بالن متعلق به کدام کشور و خلبان آن چه کسی بوده است وهیچ اثری نیز از آن به یادگار نمانده بود. این مردم همچنین به خاطر داشتند که در اواخر انقلاب اکتبر 1917 در روسیه، یک فروند هواپیمای روسی در آسمان تهران پدیدار شده بود اما توسط توپخانه ارتش ایران مورد هدف قرار گرفته و سقوط کرده بود.

اولین فرودگاه ایران

تا نیمه اول سال 1301 در تهران زمین مشخص برای نشستن و برخاستن هواپیما وجود نداشت؛ ولی چنانکه روزنامه «ایران» در شماره 7 تیرماه 1301 خود می‌نویسد: در پی درخواست انگلیس برای ورود دو فروند هواپیما به تهران و اختصاص محلی برای فرود آنها، دولت وقت، زمین قلعه‌مرغی را برای این منظور اختصاص داده و به یاری زندانیان شهربانی وقت به تسطیح آن اقدام کرده است.

عین خبر روزنامه مذکور چنین است: «به طوری که اطلاع حاصل نموده‌ایم قریبا دو فروند آئروپلان که متعلق به دولت انگلیس است در هوای تهران پرواز خواهد کرد و ورود آئروپلان‌های مزبور قبلا به دولت ایران اطلاع داده شده. اختصاص محلی را جهت فرود آمدن تقاضا نموده‌اند؛ لذا به اداره نظمیه اطلاع داده شده که در بیرون دروازه محل مناسبی را برای پایین آمدن آنها تهیه و در صورت پستی و بلندی، محل را تسطیح نمایند. اداره نظمیه نیز در اطراف قلعه مرغی، سمت امامزاده حسن را برای فرود آمدن آئروپلان اختصاص داده و عده ای از محبوسین نظمیه هم چند روز است مشغول تسطیح آنجا هستند که برای ورود آئروپلان حاضر باشد.»

اولین کارخانه‌های هواپیماسازی

ماشین‌آلات کارخانه‌های هواپیمایی در سال 1314 نصب و برای بهره‌برداری آماده شد. لوازم این کارخانه‌ها که از تاریخ 21 شهریورماه 1315 «شهباز» نامیده شد، به منظور انجام تعمیرات اساسی و سوار کردن قطعات هواپیماهای مختلف در سال 1312 از انگلستان خریداری شد. این کارخانه علاوه بر تعمیرات اساسی با استفاده از قطعات و مواد اولیه مورد لزوم، موفق شد تا قبل از 1320 تعدا قابل ملاحظه‌ای هواپیماهای مشقی و جنگی ساخته و تحویل نیروی هوایی نماید (از انواع هواپیماهای تایگر موس، اداکس و هایند). در اول مرداد ماه 1317 نخستین سری از هواپیماهای ساخت این کارخانه پرواز کرد. برنامه ساختن هواپیما توسط این کارخانه‌ها تا سال 1318 اجرا شد ولی از این تاریخ به بعد به سبب بروز جنگ جهانی و نرسیدن مواد اولیه این برنامه متوقف شد.

اولین مدرسه خلبانی

در شهریور سال 1311 اولین مدرسه خلبانی تاسیس شد. محصلین اولین دوره خلبانی که از بین صدها داوطلب به‌عنوان واجدین شرایط انتخاب و پذیرفته شدند، 20 نفر بودند که از بین آنها 14 نفر فارغ‌التحصیل شدند.

اولین خلبانان

در خردادماه 1303 تعداد 10 نفر محصل ایرانی برای آموزش خلبانی به روسیه اعزام شدند که از بین 10 نفر محصل ایرانی اعزام شده، سه نفر در روسیه باقی ماندند؛ و مابقی به فرانسه رهسپار شدند. شرف‌الدین میرزا قهرمانی، عیسی خان طیار(اشتوداخ) و علی‌اکبر خان امین زاده از جمله محصلان ایرانی در روسیه بودند که پس از حدود 2 سال آموزش و اخذ گواهینامه خلبانی در اواخر سال 1304 به ایران مراجعت کردند، اولین افسران ایرانی به شمار می‌آیند که در سازمان هواپیمایی نظامی ایران مشغول خدمت شدند.

منبع: پایگاه اینترنتی انجمن جنگ گنج صنایع هوایی

منبع : دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 18 بازدید