آینده بهتر از آنی است که فکر می‌کنید

در کتاب فراوانی، پیتر دیاماندیس کارآفرین امور فضایی که وارد حوزه پیشگامان نوآوری شد همراه با استیون کاتلر نویسنده کتب علمی و برنده جوایز گوناگون، به چگونگی مستندسازی پیشرفت‌هایی پرداخته‌اند که در هوش مصنوعی، علم روباتیک، شبکه‌های اینترنتی پهن‌باند همه جا حاضر، تولید دیجیتالی، مواد نانو، زیست‌شناسی مصنوعی و بسیاری فناوری‌های دیگر با رشد تصاعدی رخ می‌دهد و ما را قادر به کسب منافعی در دو دهه آینده خواهد کرد که بیش از تمام منافع به دست آمده در دویست سال گذشته خواهد بود.

ما به زودی توانایی تامین نیازهای اساسی هر مرد، زن و بچه روی کره زمین و حتی بیشتر را پیدا خواهیم کرد. دیاماندیس و کاتلر با جدا کردن نیازهای انسانی به گروه‌های آب، غذا، انرژی، مراقبت بهداشتی، تحصیلات و آزادی، ده‌ها نوآور و فرمانده صنعت را معرفی می‌کنند که گام‌های باورنکردنی در هر حوزه برداشته‌اند: دستگاه تقطیر و خالص‌سازی آب «Slingshot» که دین کامن اختراع کرد فناوری است که آب آلوده، شور یا حتی فاضلاب را با هزینه کمتر از یک سنت در هر لیتر به آبی با کیفیت باورنکردنی تبدیل می‌کند؛ دستگاه Qualcomm Tricorder که بنیاد جایزه ایکس X PRIZE پشتیبانی مالی می‌کند و قرار است به اندازه کف دست باشد و با هزینه اندک به هر کسی امکان می‌دهد تا بیماری خویش را بهتر از هر پزشک مجوزداری تشخیص دهد و «کشتزارهای عمودی» دیکسون دسپومیر به جای کشاورزی سنتی از سامانه‌ای استفاده می‌کند که به ۸۰ درصد زمین کمتر، ۹۰ درصد آب کمتر و ۱۰۰ درصد آفات نباتی کمتر با هزینه حمل و نقل صفر نیاز دارد.

نویسندگان در بخش مرجع مفصل انتهای کتاب ۹۰ شکل، نمودار و جدول ارائه می‌دهند که بیشتر داده‌ها و منابع مستحکم‌کننده نتیجه‌گیری‌هایشان را نشان می‌دهد. در این کتاب که حکم پادزهری هیجان‌انگیز به بدبینی تیره و تار امروزی دارد، نویسندگان به پژوهش‌های جامع و مصاحبه‌های گسترده با بر‌ترین دانشمندان، مخترعان و فرماندهان صنعت متکی هستند تا چهار نیروی نوپدید را کشف کنند- فناوری‌های جدید، نوآور کارگر فنی، نیکوکاران فناوری و یک میلیارد نفر رو به پیشرفت- که دست به دست هم می‌دهند تا بزرگ‌ترین مشکلات ما را حل کنند.

دیاماندیس و کاتلر تاثیر تکان‌دهنده‌ای را که این نیرو‌ها بر مقولات با اهمیت حیاتی دارند بررسی می‌کنند در حالی که اهداف سختی برای تغییر معین می‌کنند، نقشه راه راهبردی برای دولت‌ها، صنعت و کارآفرینان ترسیم کرده و دلایل بسیاری برای خوش‌بینی به ما ارائه می‌دهند. رسیدن به فراوانی بزرگ‌ترین چالش بشریت است، این کتاب درباره چگونگی برخاستن و به بلوغ رسیدن ما برای تامین آن

است.

منبع : دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 16 بازدید