نبض فناوری‌های 2011 دنیا در دستان کیست؟

** فناوری 4G

سال 2011 سال استفاده عملی از فناوری نسل چهارم تلفن همراه خواهد بود که تبادل دیتا از طریق گوشی را با سرعت دهها مگابیت در ثانیه ممکن خواهد کرد. اگر چه در زمان عرضه خدمات نسل سوم تلفن همراه هم چنین وعده هایی داده شده بود، اما این مساله جامه عمل به خود نپوشاند و باید منتظر ماند و دید اپراتورهای همراه این بار توان رقابت با شبکه های اینترنت پرسرعت زمینی را پیدا می کنند یا خیر.


** ویندوز 8

ویندوز 7 در حدود یک سالی که از عرضه اش می گذرد کم و بیش با استقبال مواجه شده، اما مایکروسافت در سال 2011 ویندوز 8 را آماده می کند تا در سال 2012 آن را روانه بازار کند.
در حال حاضر اطلاعات چندانی در مورد ویندوز 8 در دست نیست، اما گفته می شود این ویندوز از قابلیت های لازم برای مقابله با سیستم عامل های آیفون و کروم که به شدت وابسته به شبکه هستند برخوردار خواهد بود. به هر حال شکی نیست که مایکروسافت اگر می خواهد مثل سابق کنترل بازار نرم افزار را در دست داشته باشد باید اینترنت و شبکه های اطلاع رسانی را جدی تر بگیرد.


** ماشین‌های برقی و هیبریدی

با گران شدن روزافزون قیمت سوخت ، تولید و عرضه اتومبیل های الکتریکی و برقی شتاب بیشتری به خود گرفته است. البته این خودروها هنوز از قدرت و سرعت و مدت زمان شارژ کافی برخوردار نیستند و لذا اکثر خودروهای برقی به صورت هیبریدی یا دوگانه سوز عرضه می شوند. در سال 2011 افراد بیشتری به خرید این خودروها روی خواهند آورد و دولت ها هم بر روی این مساله بیشتر سرمایه گذاری می کنند.


** مرورگرهای جدید

نبرد نفس گیر مرورگرهای اینترنتی برای جلب نظر کاربران اینترنتی در سال 2011 هم ادامه می یابد و یکی از روش های مهم مرورگرها برای جلب نظر مردم استفاده از حداکثر توان سخت افزاری رایانه ها برای افزایش سرعت، کارآیی و ثبات است.
مایکروسافت تلاش کرده در این زمینه با استفاده از مرورگر IE9 خود پیشتاز باشد. این امر باعث ارتقای کیفیت نمایش گرافیک های سه بعدی و محتوای چندرسانه ای خواهد شد. گوگل و موزیلا هم با همین هدف در حال طراحی مرورگرهای جدید هستند.


** Fusion

AMD امسال تلاش خواهد کرد با فناوری نوظهور خود موسوم به Fusion نبض بازار را در دست بگیرد. به همین منظور پردازنده های مرکزی یا CPU و پردازنده های گرافیکی یا GPU با هم ادغام خواهند شد. افزایش عمر باتری و ارتقای توان گرافیکی از جمله ادغام این دو پردازنده است که البته هنوز مشخص نیست این کار تا چه حد مورد استقبال قرار بگیرد و بازار به آن چه واکنشی نشان دهد.


** فروشگاه های اینترنتی

سال 2011 سال راه اندازی فروشگاه های جدید اینترنتی برای فروش انواع برنامه و نرم افزار خواهد بود. اپل که در این زمینه پیشگام بوده تا به حال میلیاردها دلار درآمد از این طریق به جیب زده و دیگر شرکت ها هم قصد دارند از این طریق هم کسب درآمد کنند و هم به طور غیر مستقیم برای تولیدات خود تبلیغات کنند.
گوگل و مایکروسافت هم با استقبال ازاین شیوه کم کم فروش سنتی نرم افزار را کنار می گذارند. اپل فعلاً برای آیفون، آی پد و رایانه های مک از این شیوه فروش استفاده می کند.

/ 0 نظر / 2 بازدید