ایران و سازمان تجارت جهانی

هفت خوان ایران
برای نخستین بار ضرورت ایران در WTO (گات، نام قدیمی این سازمان) در دولت هاشمی (14 سال قبل) مطرح شد ، اما متأسفانه در آن زمان شرایط طرفداران اقتصادی دولتی ، مانع فعالیت ایران در آن شد. ایران سال 1375 اولین در خواست خود را برای عضویت در سازمان تجارت جهانی ارائه کرد ، اما تا سال 1380 درخواست ایران به دلیل نبود اجماع میان کشورهای عضو ، در دستور کار شورای عمومی سازمان تجارت جهانی قرار نگرفت . اردیبهشت ماه 80 تقاضای ایران در دستور کار شورای عمومی سازمان تجارت جهانی قرار گرفت ، اما از آن پس در 21 نوبت درخواست عضویت ایران با وتو امریکا رد شد. واشنگتن چندی پیش اعلام کرد ، مشکلی بر سر راه عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی ایجاد نخواهد کرد و این رفتار را اقدامی تشویقی برای صرفنظر کردن ایران از فعالیت های هسته ای برشمرد. بنابر گزارش سازمان تجارت جهانی ، جمهوری اسلامی ایران در 26 می سال 2005 به عنوان عضو ناظر این سازمان آغاز شد.
بنابراین گزارش،
اولین مرحله الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی ، ارائه یادداشت نظام تجارت خارجی ایران به کار گروه الحاقی مورد نظر بود که پایه و اساس تصمیم گیری های بعدی کار گروه محسوب می شد.
 در مرحله دوم، گروه الحاقیایران در اولین نشست خود به بررسی این نظام تجاری پرداخت و کشورهای عضو گروه ، سؤالات خود را در خصوص این یادداشت از تیم مذاکره کننده ایرانی پرسیدند که در این مرحله لازم بود تیم ایرانی پاسخ مناسب به آنها بدهد وآنها را متقاعد کند . پس از بررسی تمامی جنبه های نظام تجاری و قانونی ایران در کارگروه الحاقی،
مرحله سوم،که یکی از حساس ترین مرحله هاست ، انجام شد . گروه الحاقی در مرحله سوم به بخش اصلی الحاقی یعنی مذاکرات چند جانبه با اعضا پرداخت و در این مذاکرات شرایط و ضوابط شامل تعهداتی بود که ایران باید در خصوص رعایت قوانین سازمان تجارت جهانی به این سازمان می داد.
مرحله چهارم،الحاق ایران به WTO – که همزمان با مرحله سوم اجرا می شد – انجام مذاکرات دو جانبه ایران با تک تک اعضای کار گروهی در خصوص توافقات تجاری دو جانبه بوده و در این مرحله ایران با تک تک اعضای کار گروه در خصوص امتیازات و تعهدات مبادلات تجاری کالا و خدمات و دسترسی دو کشور به بازار یکدیگر به توافق می رسید.
نتایج مذاکرات ایران در مراحل سوم و چهارم شامل سه سند جداگانه می شد که باید در مرحله پنجم به تصویب نهایی اعضای گروه می رسید. سند اول عبارت از گزارش خلاصه اقدامات ، شرح مذاکرات و شرایط الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی بود که در کار گروه تهیه شده بود. سند دوم پروتکل الحاقی بود که شرایط و ضوابط مورد قبول ایران را شامل می شد و دیگر تعیین اعضای کار گروه برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی بود که در مذاکرات چند جانبه کار گروه تدوین شده بود . سند سوم نیز توافقات دو جانبه میان ایران و تک تک اعضای کار گروه در خصوص امتیازها و تعهدات مبادلات تجاری کالا و خدمات و دسترسی دو کشور به بازار یکدیگر را عبارت می شد. بر اساس این گزارش، سه سند مذکور در قالب یک مجموعه اسناد الحاقی در مرحله پنجم در نشست پایانی کار گروه به تصویب نهایی اعضای کار گروه رسید.
سازمان تجارت جهانی .
مرحله ششم عضویت دایم ایران در سازمان تجارت جهانی را ارائه گزارش نهایی کار گروه به شورای عمومی سازمان تجارت جهانی در شورای عمومی یا کنفرانس وزیران این سازمان، سه ماه به ایران مهلت داده شد تا مصوبه شورای عمومی سازمان تجارت جهانی را در مجلس شورای اسلامی به تصویب برساند و این خوان هفتم عضویت دائم ایران در سازمان به شمار می رفت.
 سازمان تجارت جهانی تصریح کرد 30 روز پس از آن که دولت ایران تأیید مصوبه مذکور در مجلس شورای اسلامی را به اطلاع دبیرخانه این سازمان برساند، به عضویت کامل و دایم در سازمان تجارت جهانی در می آید.
در گزارش سازمان تجارت جهانی تصریح شده است هر کشوری که بخواهد می تواند در کار گروه الحاقی ایران عضو شود و در این خصوص هیچ محدودیتی وجود ندارد و ایران نمی تواند مانع حضور کشوری در کار گروه خود شود و از طرفی ایران نباید موافقت تمامی اعضای کار گروه خود را در خصوص مبادلات تجاری جلب کند، بنابراین در صورتی که امریکا بخواهد عضو کار گروه الحاقی ایران شود ، ایران باید موافقت این کشور را نیز جلب کند و از طرف دیگر با توجه به این که تصمیم ها در کار گروهی به صورت اجمالی اتخاذ می شود ، اگر امریکا عضو کار گروه الحاقی ایران شود ، می تواند همانند گذشته مانع عضویت دایم ایران در سازمان تجارت جهانی شود.
ایران به سازمان تجارت جهانی به عنوان نهاد اقتصادی چند ملیتی می نگرد که می تواند باعث بسط روابط تجاری در جهان شود .اما شاید این رویکرد کمی ساده انگارانه باشد ، چرا که علاوه بر اقتصاد، زیرساختهای تجاری ، کشاورزی و صنعتی ایران نیز باید دچار تحول شود تا امکان الحاق موفقیت آمیز ایران به WTO فراهم شود . بررسی ها نشان می دهد عضویت ایران در این سازمان زمانی با موفقیت همراه خواهد بود که پیش از آن اصلاحاتی در ساختار اقتصادی کشور صورت گیرد. عضویت در سازمان تجارت جهانی الزاماتی برای کشورها از جمله باز کردن بخشی از بازار داخلی بر کشورهای عضو و انطباق قوانین و مقررات اقتصادی و تجاری ، استانداردهای سازمان تجارت جهانی انجام داده است که از آن جمله تبدیل موانع غیر تعرفه ای ، تصویب قانون جذب سرمایه گذاری خارجی ، کاهش مالیات بر درآمد شرکتها و تک نرخی کردن ارز بوده است.
 
 
منبع : روزنامه جام جم
 روزنامه دنیای اقتصاد
/ 0 نظر / 26 بازدید