ابرثروتمندان

 بله، این حقیقت دارد، یک درصد بالای درآمدی در آمریکا در شروع بحران اقتصادی جهانی آسیب دیدند و حدود 50 درصد از درآمدهای خود را از دست دادند. سهم آنها از درآمد آمریکا از حدود 23/5 درصد به 18/1 درصد سقوط کرد. اما در مسیر بهبود آرام اقتصاد، وضعیت آنها با سرعت بیشتری بهبود یافت. در سال 2012، اقتصاددان برجسته، امانوئل سیز، نتیجه می‌گیرد که در سال اول بهبود اقتصادی، یک درصد بالا توانست 93 درصد از درآمد از دست رفته‌ خود را احیا کند.

تفاوت ثروتمندان و سایر افراد در فرآیند بهبود اقتصادی با دو عامل توجیه می‌شود. اول اینکه، بیکاری عمومی به میلیون‌ها نفری آسیب زده است که برای گذراندن زندگی به درآمد حاصل از کارشان تکیه دارند، نه آنهایی که متکی بر سرمایه‌شان هستند. بیشتر ثروت افراد ابرثروتمند از طریق سهام، اوراق قرضه و دارایی‌های مالی دیگر کسب می‌شود. دوم اینکه، برای قشر متوسط آمریکایی‌ مهم‌ترین بخش ثروت، مسکن شخصی است. با آنکه از سی‌ام ماه ژوئن بازار مسکن دوباره به حالت اول برگشته‌ است، اما 31 درصد از افراد صاحب مسکن در وضعیت بحرانی قرار دارند. به این دلیل که بدهی آنها بابت وام مسکن بیش از ارزش واقعی خانه‌شان هستند.

ترکیدن حباب مسکن عامل اصلی از بین رفتن نزدیک به 40 درصد متوسط ارزش خالص دارایی یک خانواده‌ نوعی آمریکایی از سال 2007 تا 2010 است. بانک مرکزی و بقیه سازمان‌های دولتی، با ابزارهایی چون نرخ بهره پایین که منجر به رشد سود شد، بخش مالی و بازار سهام را نجات داده و به ثبات رسانده‌اند. اما انسداد سیاسی مانع پیشرفت در تغییر ساختار یا کاهش سطح وسیع بدهی‌هایی شده‌است که بازار مسکن طبقه متوسط را تهدید می‌کند. اما نتیجه چیست؟ ثروت متوسط خانواده‌های آمریکایی نسبت به قبل از رکود اقتصادی در سطحی پایین‌تر قرار دارد.

اما بقیه ثروتمندان جهان در چه وضعیتی قرار دارند؟ اطلاعات درباره ثروتمندان جهانی به سختی

قابل دسترسی است. افراد منتسب به حکومت در روسیه، سرمایه‌داران مکزیکی‌ و شاهزاده‌های کمونیست چینی عادت ندارند که اطلاعات دارایی خود را فاش کنند. اما اطلاعات موجود نشان می‌دهد الگوی جهانی ثروتمندان بسیار شبیه به شرایط ثروتمندان در

ایالات متحده است.

براساس گزارش گروه مشاوران کپجمینی (Capgemini) در شروع دوره بهبود اقتصادی در سال 2009، مجموع ثروت 10 میلیون میلیونر و میلیاردر در سراسر جهان 18/9 درصد رشد داشته ‌است. در واقع پیش از سقوط 20 درصدی در سال 2008، اوج ثروت این افراد در سال 2007 بوده است و تا سال 2010 به آن نقطه اوج برنگشته‌ است. همچنین براساس اطلاعات کردیت سوئیس، یک درصد از افراد پردرآمد حدود 44 درصد از کل ثروت جهان را در سال 2010 به خود اختصاص داده‌اند. براساس گزارش سال 2008 موسسه جهانی تحقیقات و توسعه اقتصاد، درصد سهم ثروتمندان از سال 2000 به کندی رشد کرده ‌است. این درصد در سال 2000، حدود 40 درصد کل ثروت جهان بوده‌است. امروز، نیمی از فقیرترین افراد جهان که جمعیتی بالغ بر 3/5 میلیارد نفر هستند، کمتر از یک درصد از ثروت جهانی را در دست دارند و بسیاری از آنها در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی تحت فشار هستند.

بنابراین جای تعجبی ندارد، حتی در شرایط بیکاری گسترده و نومیدی عمومی در بسیاری از کشورهای صنعتی و همچنین رشد اقتصادی رو به کاهش در چین و اقتصادهای نوظهور، شرایط برای ثروتمندان جهانی همچنان بسیار خوشایند باشد. بر اساس یک تحقیق در سال جاری توسط بانک خصوصی سیتی و مرکز مشاوره‌ای نایت فرانک تنها کمتر از یک چهارم افراد با خالص ثروت بالا در جهان نسبت به آینده‌ ثروت خود خوش‌بین نبوده‌اند.

 این افراد در سال 2012 مطابق گزارش موسسه چشم‌انداز سرمایه‌گذاری فیدلتی، درباره‌ آینده‌ مالی خود خوش‌بین‌تر از 5 سال گذشته بوده‌اند. به هرحال یک چهارم از ثروتمندانی که با این موسسه مشورت کرده‌اند، خود را ثروتمند نمی‌دانسته‌اند، اگرچه ثروت آنها 5 میلیون دلار یا بالاتر بوده‌ است.

بنابراین ثروتمندان متفاوت از بقیه افراد جامعه هستند. آنها بسیار سریع‌تر از فاجعه اقتصاد جهانی نجات خواهند یافت.

منبع : دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 17 بازدید