جنریچ آلتشولر ( بنیانگذار TRIZ )

تا 1985:

وی 14 کتاب و صدها مقاله چاپ کرد.

یافته های اصلی آلتشولر

سطوح نوآوری

تناقض ها

فنی

- چهل اصل نوآوری (1956 تا 1971)

- سی و نه پارامتر مهندسی

فیزیکی

- چهار اصل تفکیک (1979)

تئوری طرح ایده آل (1956)

76 راه حل استاندارد (1974-1985)

الگوهای تکامل (1969 تا 1979)

ARIZ (الگوریتم حل ابتکاری مسئله ) ( 1959 تا 1985)

تجزیه و تحلیل شییء اثر (1977)

در سال 400 پس از میلاد، گریک پاپوس (Greek Pappos) اصطلاح "روش اکتشافی" را بعنوان دانش نوآوری و اکتشاف تعریف کرد. آلتشولر با فرایند نوآوری نظام یافته ی خود، جان تازه ای به "روش اکتشافی"بخشید. لغت TRIZ سرواژه ی عبارت روسی است که به صورت تیریز با "ی" کشیده تلفظ (مانندTREEZ) می شود:

Триз =Теория решения изобретательских задач

Teoriya Resheniya Izobreatatelskikh Zadatch = TRIZ

ترجمه انگلیسی این عبارت :

TIPS= “Theory of Inventive Problem Solving

به معنای " نظریه ی حل ابتکاری مسئله " است که سرواژه TIPS را می سازد.

جنریچ آلتشولر در سال 1926 یعنی 10 سال پس از آغاز انقلاب بلشویکی در اتحاد جماهیر شوروی سابق به دنیا آمد، از همان کودکی علاقه ی شدیدی نسبت به نوآوری بروز می داد.

او مانند دیگر کودکان دوست داشت در زیر آب شنا کند . وی در سن 14 سالگی یک روز در زیر آب از خود پرسید که چگونه می تواند در جایی که هوا نیست تنفس کند ( یک سوال متناقض که بعداً این نوع سوالها را سوالات مفید برای یافتن راه حل های خلاق نامید) . با در نظرگرفت این پرسش در ذهنش توانست اولین اختراع خود را برای تولید اکسیژن از مایع پراکسید هیدروژن به عنوان وسیله ای برای تنفس زیر آب به ثبت برساند.

در طول جنگ جهانی دوم آلتشولر به ارتش پیوست. وی پس از جنگ مسئول بررسی اختراعات در نیروی دریایی شد. این شغل برای او موقعیتی به وجود آورد تا به مخترعین در حل مشکلات فنی کمک کند.

ابتدا آلتشولر به رشته روانشناسی روی آورد تا ایده هایی برای درک خلاقیت نوآوری پیدا کند. ولی مطالعات او در رفتارشناسی، به اندازه ی دقت نظر او در الگوهای طراحی که در مطالعاتش روی هزاران سند ثبت اختراع بازتاب پیدا کرد، موثر نبود.

در سال 1946 آلتشولر تصمیم گرفت دانش جدیدی برای تئوری نوآوری ایجاد کند. یافته های او در مورد تئوری نوآوری نامرتب و نامنظم بود. آلتشولر در طول دو سال با مطالعه هزاران سند ثبت اختراع TRIZ را پایه ریزی کرد.

آلتشولر الگوهایی را مکرراً در نوآوری های مختلف استفاده می شد شناسایی کرد.

 

مبارزه آلتشولر در زندان مسکو به روش ابداعی TRIZ

در سال 1948 آلتشولر و دوست دوران بچگی اش رافائل شاپی رو (Raphael Shapiro) در مورد نظریه TRIZ به استالین رئیس جمهور وقت روسیه نامه ای نوشتند و با وی درد دل کردند و نگرانی شدید خود را از آینده ی نوآوری ها در اتحاد جماهیر شوروی به اطلاع وی رساندند تا شاید از او برای رسیدن به اهداف والای خود کمک بگیرد.

از آنجا که این نامه را بصورت غیر رسمی و با عنوان " رفیق استالین" بطور عامیانه نوشتند بودند مورد خشم و غضب استالین قرار گرفتند و استالین نه تنها وطن دوستی و ایده ای با ارزش آنها را مورد تقدیر قرار نداد بلکه دستور داد که آنها را به اتهام " نوآوری با هدف تخریب کشور" دستگیر کنند. اما آلتشولر که از بیرحمی و سنگدلی استالین آگاهی کافی نداشت از دستگیری خود توسط ماموران کا .گ .ب (KGB) دچار حیرت شد.

وی در زندان مسکو هیچگونه اعترافی را بعنوان گناهکار امضاء نکرد و یک شب تا صبح مورد بازجویی ماموران زندان قرار گرفت و صبح روز بعد نیز با فشار ماموران از خواب رفتن وی جلوگیری بعمل آمد.

آلتشولر در آن موقعیت تصمیم گرفت برای مبارزه با وضعیت بد زندان از روش ابداعی خود (TRIZ) کمک بگیرد و با طرح یک سوال متناقض ( از اصول اولیه TRIZ طرح سوالات متناقض و حل آنها بطور خلاقانه است) توانست چند ساعت در آن روز بطور ابتکاری بخوابد.

سوال وی از خود این بود: چگونه می توانم بخوابم که هم خوابیده باشم و هم بیدار؟

بلافاصله ایده ای به ذهنش خطور کرد که با استفاده از منابع موجود و در دسترس ( استفاده بهینه از منابع در دسترس هم یکی دیگر از اصول اساسی TRIZ است) لذا به اطراف خود نگاه کرد و با استفاده از یک پاکت سیگار خالی و کبریت که در کنارش بود توانست دو چشم مصنوعی و کاغذی برای خودش درست کند. سپس از آب دهان خود ( یکی دیگر از منابع موجود بجای چسب) برای چسباندن چشمهای کاغذی بر پشت پلک های خود استفاده کرد. فلذا بدین صورت توانست وانمود کند که بیدار است و با کمک چشم های کاغذی و عینکی که بر روی چشم های خود داشت چند ساعتی براحتی و بدون مزاحمت ماموران بر روی صندلی خود بطور نشسته خوابید و ماموران زندان که با لای سر وی کشیک می‌دادند متوجه خواب او نشدند.

سر انجام پس از یک سال بازجویی و شکنجه، آن دو به 25 سال حبس در زندانی بنام گولاگ (Gulag) در نواحی قطبی محکوم شدند.

 

آنچه که در آن شرایط برای اکثر مردم زندگی جهنمی به حساب می آمد، از نظر آلتشولر فرصتی برای رشد فکری و افزایش بهره وری تلقی شد. زندان مملو از ده ها استاد، دانشند معروف، موسیقیدان و هنرمند بود که همگی در جریان تصفیه حساب های سیاسی استالین بازداشت شده بودند. به این ترتیب آلتشولر به کسب علم و دانش ادامه داد. هم بندی‌های او در زندان از این که کسی مشتاقانه ساعت ها به حرف های آنها گوش می داد، خوشحال بودند. بدین ترتیب آن زندان به دانشگاهی خصوصی برای آلتشولر تبدیل شد.

بدترین تنبیه برای آلتشولر ممنوعیت نوشتن بود. هرگاه که دفترچه ی یادداشتی در وسایل یک زندانی پیدا می شد، او را با بی رحمی شکنجه می دادند. با وجود این مانع بزرگ، آلتشولر به توسعه ی دانش نوآوری ادامه داد. او به کمک حافظه قوی و قدرت تحلیل خود از این زمان برای تحقیق در باره ی قوانین توسعه ی سیستم های فنی و روش های حل ابتکاری مسائل استفاده کرد.

استالین در سال 1953 فوت کرد و یک سال پس از آن آلتشولر و شاپی رو از زندان آزاد شدند. آنها به توسعه ی TRIZ ادامه دادند و اولین مقاله ی خود را درباره ی اصول تئوری TRIZ در سال 1956 در مجله علمی " سوال هایی در باره روانشناسی" به چاپ رساندند. شاپی رو اولین کتاب TRIZ را منتشر کرد، ولی از ادامه ی راه توسعه TRIZ منصرف شد.

 

ویکتور فی (پروفسور TRIZ . یکی از دوستان نزدیک آلتشولر) می گوید یک بار از آلتشولر سئوال کردم چه چیز به او کمک کرد تا سالهای وحشتناک و شرایط مرگ بار زندگی در اردوگاه کار اجباری در زندان گولاگ با دوازده ساعت کار روزانه - گرسنگی و قحطی - هوای سرد - فقدان اصول اولیه بهداشتی - بیماری و سرزنش های محافظان را تحمل کند؟

او پاسخ داد: سه دسته از افراد در آنجا بودند که سعی می کردند نه تنها از نظر فیزیکی بلکه از همه مهمتر به عنوان انسان و به عنوان یک فرد زنده بمانند. افراد عمیقاْ زاهد و متقی - کارمندان دولتی رده بال و مخترعان دیوانه.

او خود را جزء گروه آخر می دانست.آلتشولر قصد داشت TRIZ را توسعه دهد و این موضوع به او قدرت می داد تا روحیه خود را حفظ کند.

 

ادامه دستاوردهای TRIZ

در طول دهه ی بعد دستاوردهای آلتشولر مورد توجه متخصصان رشته های مختلف واقع شد. آنها روش آلتشولر را مورد استفاده قرار داده و آن را توسعه دادند.

 

در سال 1974 بوریس زلاتین (Boris Zlotin) و در سال 1981 آلا زوسمن (Alla Zusman) به گروه متخصصان علاقمند به TRIZ پیوستند.

هرچند که استالین مرده بود، هنوز جدال با کمیته ی فرایندهای نوآوری و جامعه ی نوآوران بزرگترین مانع در استفاده ی گسترده از TRIZ به حساب می آمد. بنابر این آلتشولر برای گذران زندگی خود با نام مستعار"آلتوف" (Altov) شروع به نوشتن داستان هایی علمی تخیلی کرد و در این کار نیز TRIZ را در خلق بسیاری از ایده های خود به کار گرفت.

علی رغم تمام این ناملایمات، جنبشی قوی برای استفاده از TRIZ آغاز شده بود. در دهه ی 1970 ترجمه ی کتاب ها و مقالات آلتشولر در کشورهای آلمان، هلند، ژاپن، آمریکا و دیگر کشورهای غربی راه یافت.

توسعه ی TRIZ در اتحادیه جماهیر شوروی پس از اقدامات گورباچف سرعت گرفت. موسسات خصوصی برای حل مشکلات فنی و مدیریتی خود علاقه ی زیادی به استفاده از TRIZ نشان می دادند؛ زیرا مزایای استفاده از TRIZ در اقتصاد بازار آزاد را به خوبی حس می کردند.

تا سال 1985 آلتشولر بیش از چهارده کتاب تالیف کرد که بسیاری از آنها با همکاری بوریس زلاتین و یکی نیز با همکاری آلا زوسمن تالیف شده بود؛ ولی تنها دو کتاب از کتاب های آلتشولر به زبان انگلیسی ترجمه شد. در این کتاب‌ها یافته های کلیدی آلتشولر تشریح شده اند. این یافته ها از بررسی بیش از 200000 اختراع ثبت شده و با تمرکز بر 40000 اختراع برتر به دست آمده اند.

هنگامی که در سال 1985 مشکلات جسمانی آلتشولر باعث محدود شدن ساعات کاری او شد، وی فعالیت های خود را با بررسی مفاهیم عمومی و کلی خلاقیت ادامه داد. مجموعه ی تکنیک های تدوین شده توسط آلتشولر با نام TRIZ کلاسیک معروف است.

با توجه به این تاریخچه، مطرح کردن این سوال که استفاده از TRIZ در اتحادیه جماهیر شوروی (سابق) چه قدر متداول بوده منطقی به نظر می رسد. در جواب باید گفت که تا پیش از سال 1986 موقعیت های اندکی برای به کارگیری TRIZ در مسائل واقعی به وجود آمد. همچنین اشخاصی نیز که برای به کارگیری TRIZ تلاش می کردند با مشکلات زیادی مواجه می شدند. با این حال تعداد زیادی از مردم در این سال ها دوره ی آموزشی TRIZ را گذراندند. در حالی که استفاده از TRIZ می توانست تاثیر بسیار خوبی در تجارت و صنعت داشته باشد، ولی هیچ ارتباط سازمان یافته ای بین کاربران آموزش دیده ی TRIZ وجود نداشت. امروزه TRIZ در آموزشگاه های خصوصی به عنوان بخشی از برنامه ی درسی آموزش داده می شود. همچنین در موسسات اقتصادی و مقوله ی سیاست نیز TRIZ مورد استفاده قرار می گیرد.

با کمال تأسف آقای جنریچ آلتشولر پدر TRIZ ، مخترع،مؤلف، معلم، پیشکسوت و وزنه ای سنگین برای خلاقیت در قرن بیستم بود که از میان تمامی آنهایی که وی را می شناختند و با کارهایش آشنا بودند در روز پنج شنبه مورخ 24 سپتامبر 1998 رخت بر بست و ادامه راهش را به شاگردان خود سپرد

/ 0 نظر / 9 بازدید