برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۰۹

10 دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۰۹
1. هاروارد 2. کمبریج 3. ییل 4. کالج لندن 5. کالج امپریال لندن 6. آکسفورد 7. شیکاگو 8. پیرینستون 9. انستیتو تکنولوژی ماساچوست 10. انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا و دانشگاه کلمبیا


دانشگاه کمبریج از رتبه سوم به دوم رفته و آکسفورد از پله چهارم به رتبه پنجم نزول کرده است. کالج لندن نیز با سه پله پیشرفت از رتبه هفتم به چهارم رسیده است. دانشگاه توکیو که در رتبه ۲۲ قرار گرفته، برترین دانشگاه آسیایی است و دانشگاه هنگ کنگ نیز توانسته از رتبه ۲۶ به ۲۴ برسد. امسال رده بندی متفاوت میان دانشگاه ها و انستیتوهای تخصصی نیز انجام شد که انستیتوهای اروپایی در این بخش بسیار موفق بوده اند.

در بخش علوم اجتماعی، مدارس لندن و در حوزه اقتصاد و مهندسی، مدارس پاریس برترین رتبه ها را به خود اختصاص داده اند. برخی از دانشگاه ها و اساتید و مسئولان دانشگاه در خصوص این نظر سنجی نظراتی را مطرح کردند. وندی پیت، مدیر دانشگاه های برتر انگلستان (Russell Group) می گوید :"پیام این رده بندی کاملا مشخص است، دانشگاه های بریتانیا در صدر دانشگاه های برتر بین المللی هستند. اما در عین حال کشورهایی مثل چین و کره که سرمایه گذاری بسیاری برای ارتقا انستیتو هایشان انجام داده اند، دارند به ما می رسند."

منبع : پرشین استار

/ 0 نظر / 2 بازدید