بازار بورس و یارانه های نقدی

اصل اساسی که نقش تعیین‌کننده‌ای در بازار ایفا می‌کند، تصمیم‌گیری براساس انتظارات آینده است و سرمایه گذاران براساس انتظاراتی که از ‌آینده بازار دارند، تصمیم‌گیری می‌کنند.

این انتظارات قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها منفی بود و تاثیر منفی بر رشد شاخص های بورس داشت اما بعد از اجرای قانون انتظارات متناسب با تحولات بازارهای پول و سرمایه تعدیل و حتی مثبت شد.

اعمال قیمت‌های ترجیحی، جبران زیان ناشی از قیمت‌های تکلیفی، نوسازی شرکت‌ها،‌ پرداخت کمک‌های بلاعوض، دسترسی آسان به منابع بانکی، اجرای فراگیر طرح، استفاده از مدیریت ریسک از پیشنهادهای بورس برای اثرگذاری مثبت قانون هدفمندکردن یارانه‌ها بر بازار سهام و حذف اثرات منفی احتمالی است.

اما خود قانون تاثیر سازنده ای بر بورس دارد چون طرف های تقاضای سهام را افزایش می دهد.

با اجرای صحیح قانون هدفمندسازی یارانه ها؛ به شرط عدم کاهش قدرت خرید واقعی مردم سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار افزایش می یابد.

اگر مازاد یارانه های دریافتی به سمت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار سوق یابد زمینه رشد و رونق هرچه بیشتر را فراهم می کند.

برخی مراجع اقتصادی معتقدند با اجرای صحیح قانون هدفمندسازی یارانه ها؛ به شرط عدم کاهش قدرت خرید واقعی مردم ؛ سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار افزایش می یابد که این مهم در نهایت زمینه رشد و توسعه اقتصادی کشور را افزایش می دهد.

به هر حال بورس ؛ علمی ترین و شفاف ترین بستر برای " کشف قیمت های واقعی " است و در دو قرن اخیر توسعه آن به عنوان یکی از شاخص های توسعه اقتصادی مورد توجه بوده است.

اصلی ترین رویکرد بورس ها نیز همگرایی مناسبات طرف های عرضه و تقاضای کالاها و خدمات در درون اقتصاد ملی و فراملی است تا هم تولیدکنندگان و هم مصرف کنندگان با همسان سازی سلایق و انگیزه های خود بتوانند در فرایندی سالم و هوشمند و مبتنی بر قیمت های واقعی ، کالاها را تولید و مصرف کنند.

اگر مدیریت بازارهای کالا و پول در ایران منضبط تر باشد ، اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می تواند دستارودهای خوبی برای توسعه بورس داشته باشد.

اگر با هدفمند کردن یارانه ها ؛ قیمت ها نیز واقعی تر شود توسعه بورس هم بهتر انجام خواهد شد.

با هدفمند شدن یارانه ها ساختار تولیدی هم متحول خواهد شد که به نفع سوداوری بازار است.

به هر حال باید تلاش کنیم تراز هدفمندی یارانه ها و بورس؛ به نفع بازار سرمایه باشد.

بورس تهران که راهبری بازار سرمایه کشور را بر عهده دارد در سال جاری دستاوردهای قابل توجهی برای اقتصاد ایران داشته است که رکورد تازه در افزایش شاخص بورس به بیش از 19 هزار واحد و افزایش ارزش بازار تا 93 میلیارد دلار از جمله پیامد های ان است.

بازار سرمایه کشور می رود که در سال 89 هم " جایگاه بورس پیشرو" را در منطقه و جهان از آن خود کند.

اوج موفقیت بورس کشور این است که از ترس هیاهوهای غیر منطقی در باره قانون هدفمندی یارانه ها ، گرفتار رکود نشده و برغم سقوط شدید ارزش سهام در بورس کشورهای منطقه و جهان ، به فعالیت مطلوب خود ادامه داده است.

امسال بورس کشور با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز همراه شده است.

همچنان بورس ایران از نظر استحکام و ثبات ارزش رتبه برتر دنیا را دارد و با وجود اینکه ارزش بورسهای معتبر جهان به ویژه در غرب و شرق اسیا بخش زیادی از ارزش خود را از دست داده است و حتی تزریق پول های کلان هم نتوانست این افت را کنترل و اعتمادسازی کند ؛ بورس ایران به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هم روی خوش نشان داده و تحولات شاخص ها در این بازار اطمینان بخش و اعتماد ساز است.

البته نسبت بازار سرمایه به تولید ناخالص ملی هم اکنون پنج درصد است ، در حالی که برای دیگر بورس ها حدود 15 درصد است و قرار است ارزش بورس کشور در پایان برنامه پنجم به 10 درصد از تولید ناخالص ملی برسد.

بدون تردید هدفمندکردن یارانه ها در مجموع باعث شفاف تر شدن بورس می شود.

باید تلاش شود نکات مثبت هدفمندکردن یارانه ها افزایش و موارد منفی آن کاهش یابد.

استدلال بر ان است که در مقطع کنونی بازار سرمایه کشور عاری از سهام حبابی بوده است و اگر قیمت یک سهم 2 برابر می‌ شود حداقل در یک سال انجام می‌شود و رشد ارزش سهام مانندبرخی کشور ها نیست که ارزش سهام یک شرکت مانند گوگل در مدت کوتاه چندین برابر شود.

هنوز قیمت سهام هیچ یک از شرکت‌های بزرگ واگذار شده به کمتر از قیمت کشف شده نرسیده است.

وقتی ارزش سهم یک چهارم دارایی‌های واقعی شرکت باشد دلیلی برای کاهش قیمت سهم وجود ندارد و مشابه سهام همین شرکت‌ها در حال حاضر در بورس‌های بین المللی به چندین برابر قیمت ایران خرید وفروش می‌شود.

بیشتر این موفقیت ها مدیون افزایش شفافیت و کشف قیمت واقعی در بورس کشور است.

اما اوج کشف قیمت واقعی و اقتصادی در بورس با اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه ها اتفاق خواهد افتاد.

اما رکورد افزایش شاخص ها پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها همزمان ترس از احتمال حبابی شدن شاخص های بورس را هم افزایش داد.

در فرآیند شفافیت در بازار سرمایه و افزایش کارآمدی ان می توان به سوداوری واقعی بورس هم اطمینان داشت و خوشبختانه گرایش به افزایش شفافیت در بازار سرمایه روز به روز در حال رشد است.

کارشناسان و مسئولان بورس اوراق بهادار با تاکید بر اینکه هدفمند کردن یارانه ها باعث شفاف تر شدن بورس می شود ، می گویند ارتقای سهم بازار سرمایه در تامین مالی طرحهای مولد اقتصادی ؛ مقررات و رویه های موثر برای حفظ سلامت بازار و رعایت حقوق سهامداران ؛ تعمیق و گسترش بازار با فناوری اطلاعات ؛ توسعه دانش ملی و گسترش فرهنگ سهامداری در کل کشور؛ پاسخگویی و شفافیت در همکاری و افزایش تعاملات با ذینفعان و توسعه مستمر دارایی های فکری و سرمایه های انسانی شرکت بورس به تقویت بازر سهام کمک کرده است.

شرکتهایی که تولیدات آنها در داخل و خارج کشور قابل رقابت تر باشد، در بلند مدت اثر مثبتی می پذیرند و در کوتاه مدت ممکن است برخی شرکت های انرژی با افزایش قیمتهای ورودی مواجه شوند.

با پیش بینی های دولت و ارایه تسهیلات برای برخی شرکت ها، نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد، بخصوص اینکه همزمان با اجرای هدفمند کردن یارانه ها، قیمت های جهانی و قیمتهای فلزات اساسی نیز افزایش پیدا کرده است.

افزایش شاخص های بورس، حاصل ترکیبی از عوامل مختلف است، به طوری که برخی عوامل ممکن است اثر کاهنده و برخی عوامل اثر فزاینده داشته باشد.

بنابراین هدفمند کردن یارانه ها و هم افزایی قیمتهای جهانی در افزایش شاخصها مؤثر بوده است.

با طرح اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از سال گذشته، فعالان بازار سهام نگاه ویژه ای به چند و چون این مقوله با اهمیت و مهم اقتصادی داشته و دارند.

گروهی از سرمایه گذاران به فراخور درک و تحلیل و ریسک پذیری، این موضوع را در تصمیم گیری ها لحاظ کرده و می کنند، چرا که با آزاد سازی نرخ حامل های انرژی سودآوری همه شرکت های تولیدی به دلیل رشد هزینه ها کاهش می یابد و در نهایت منجر به افت پیش بینی سود هر سهم شرکت ها می شود.

اما نباید با حداکثر خوش بینی به استقبال هدفمندی یارانه در بازار سرمایه برویم بلکه نیاز است دولت بسته های حمایتی تعریف کند تا تقاضای خرید از بازار سرمایه و کالاهای سرمایه ای نه تنها کاهش نیابد بلکه تقویت شود.

بانک‌ها در تامین مالی با توجه به شفافیت‌ بالا و ریسک پائین ، شرکت‌های بورسی را در اولویت دهند و حتی از این شرکت‌ها نرخ‌های پائین سود بانکی دریافت کنند.

در کشورهای توسعه یافته شرکتی که سهامی عام و بورسی نیست نمی‌تواند تامین مالی بزرگ انجام دهد.

باید با استفاده از سیاست‌های ویژه اعتباری در بازار سرمایه و دادن اعتبار به کارگزاران، سرمایه‌گذاران نهادی و سرمایه‌گذاران حقیقی ؛ طرف های تقاضای بازار سرمایه تقویت شود.

ضمنا بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته به آنها و موسسات عمومی غیر دولتی می‌توانند منابع را به سمت بازار سرمایه سوق دهند.

با توجه به اینکه بازارها ظروف مرتبطه هستند بنابراین آزادسازی در بازارهای کالایی و بازارهای تامین منابع اولیه بنگاه‌های اقتصادی باشد، آزادسازی ناقص در اقتصاد باعث اختلال در تخصیص بهینه سرمایه می‌شود.

پس بهتر است این آزادسازی در همه بازارها از جمله بازار پول و بازار ارز هم انجام شود.

حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور هم می‌تواند موجب تقویت طرف تقاضای بازار سرمایه شود.

دولت می تواند بیمه محدود ارزش سهام را در مقابل حباب های احتمالی هم تعریف کند.

اگر بخشی از یارانه نقدی هم به بازار سرمایه هدایت شود ؛‌ اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها ‌باعث ‌شاهد رشد شاخص و بازدهی مناسب سهام خواهد شد.

باید شرایطی فراهم شود تا نقدینگی‌ها جذب این بازار شود و مردم نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار ترغیب شوند.

در حال حاضر با توجه به واریز یارانه ها به حساب مردم ،نقدینگی افزایش یافته ، لذا باید ابزار مالی متناسب با نیاز مردم طراحی و ارائه شود تا این افراد بتوانند به راحتی برای سرمایه‌گذاری دربورس اقدام کنند.

در این صورت همگرایی قانون هدفمندی یارانه ها و بازار سرمایه هم تقویت خواهد شد.

منبع : http://www.eqeep.ir/

 

/ 0 نظر / 2 بازدید