منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان

مجموعه مطالعات موردی بین المللی ایزو و اثبات مزایای اقتصادی استانداردها

مترجم : هنگامه سلیمانی

مجموعه مطالعات موردی ایزو و سازمان های همکار براساس تجربه یازده کشور فعال در حوزه تجارت، در 10 کشور بیانگر آن است که اجرای استانداردها می تواند مزایای اقتصادی درآمد حاصل از فروش سالانه بین 5 /0 % تا 4 % را فراهم آورد.


این مطالعات در کتاب تازه انتشار یافته ایزو بنام "مزایای اقتصادی استاندارد‌ها " گردآوری شده است. تعداد یازده شرکت از کشورهای؛ اندونزی، سنگاپور، تایلند، ویتنام، برزیل، کلمبیا، پرو، بوتسوانا، آفریقای جنوبی و آلمان (دو مورد مطالعه) مشارکت داشتند. اندازه شرکت‌ها از یک شرکت کوچک با 25 کارمند و درآمد فروش سالانه حدود 5 /4 میلیون دلار گرفته تا شرکتهایی با چندین هزار کارمند و درآمد سالانه بیش از 5 /1 میلیارد دلار متفاوت است.

این مطالعات در بخش های مختلف کاری اعم از :

غذایی – کشاورزی، شیمیایی، ساخت و ساز و مصالح ساختمانی، لوازم الکتریکی، انتقال توان الکتریکی، خرده فروشی مواد غذایی / تدارکات غذایی، تجهیزات اتوماسیون صنعتی، اطلاعات و مخابرات اجرا می شود. در طول دهه گذشته مطالعات متعددی با هدف تعیین منافع اقتصادی و سایر مزایای بکار گیری استانداردها صورت گرفته است. این مطالعات توسط موسسات ملی عضو ایزو و دیگر سازمان‌ها انجام پذیرفته که به طور عمده بر اقتصاد کلان تمرکز دارد. اگر چه هر یک از مطالعات اثرات مثبت استفاده از استانداردها و نتایج اقتصادی و دیگر مزایای آن را تایید می نماید. مقایسه نتایج بدست آمده از مطالعات مختلف دشوار است زیرا هر یک از رویکردهای مختلف استفاده شده برای اندازه گیری اثرات استانداردها متفاوت می باشد.

به همین دلیل با حمایت مشاوران استراتژی Ronald Berger، ایزو" روش شناسی ایزو" را برای ارزیابی و کمیت سنجی مزایای اقتصادی استانداردها تدوین نمود . هدف آن نیز دستیابی به محاسبات قابل اطمینان کمی از اثرات استانداردها در سازمان‌ها است . انتظار می رود با بکارگیری این روش، نتایج حاصل از مطالعات مختلف مرتبط نتیجه ای برابر با ایجاد اطلاعات جامع در مورد مزایای اقتصادی استانداردها در برداشته باشد.

کتاب " مزایای اقتصادی ایزو " زمینه ای جدید بر اساس روش شناسی ایزو در اولین مجموعه از مطالعات موردی فراهم آورده است. با نگاهی کلی به نتایج اولیه این پروژه می توان دریافت که " در واقع استانداردها نقش محوری در ایجاد اعتماد و اطمینان برای مشتریان بالقوه در فناوری‌های جدید را ایفا می کنند و یا به شرکت‌ها اجازه ورود به بازار جدید، برای ارایه مستمر محصولات و خدمات با کیفیت به مشتریانشان را می دهند."

این مطالعات با همکاری نزدیک اعضای ایزو، یک موسسه علمی، یک شرکت از کشور مربوطه و کارکنان دبیرخانه ایزو که به عنوان مشاور در تیم حضور داشتند، صورت پذیرفت. این اولین مجموعه از مطالعات موردی می باشد و مطالعات بیشتری نیز در حال انجام است. علاقه‌مندان می توانند جزئیات بیشتری از مطالعات اولیه و نسخه های کامل گزارش های تدوین شده و خلاصه گزارش ارائه شده در مورد هر پروژه را بصورت آنلاین از طریق پایگاه اطلاع رسانی www.iso.org/benefits of standards دریافت نمایند.

کتاب مزایای اقتصادی استانداردها – مطالعات موردی بین المللی (ISBN 978-92-10556-7)، فورمت A5، صفحه 303، چاپ فقط به زبان انگلیسی، از طریق موسسات ملی عضو ایزو به قیمت 38 فرانک سوئیس قابل دسترسی و خریداری می باشد.

*کارشناس اداره کل روابط عمومی‌و بین الملل

منبع : ایزو

 موضوع مطلب : استاندارد
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت