منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان
۱۳٩٠/۸/٦ :: ۱:٢٩ ‎ب.ظ ::  نويسنده : عظیم جعفری

استاندارد و نگاهی به آینده

نویسنده : بهادر کاظمی‌

تا چندی قبل، از استاندارد شناخت چندانی در جامعه نبود و فقط هر از چند گاهی پیامی‌در تلویزیون به مردم یادآوری می‌کرد که هنگام خرید به نشان استاندارد بر روی کالا دقت کنید .

دایره نفوذ استاندارد، تعداد محدودی کالا را شامل می‌گردید و مسئولین بیشتر نگاهی تشریفاتی به استاندارد داشتند تا یک نگاه راهبردی . اما اکنون، استاندارد به عنوان یک مطالبه عمومی‌مطرح گردیده، کلیه کالاهای صنعتی در دایره نفوذ استاندارد قرار گرفته است. مسئولین نظام نسبت به استاندارد یک نگاه راهبردی داشته و بر توسعه آن همت گماشته اند . مقام معظم رهبری در فرمایشات خویش بارها بر ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی تاکید نموده و انجام این امر را بعنوان تکلیفی بر عهده مسئولین ذیربط قرار داد .


تصویب قانون ارتقای کیفیت خودرو و سایر تولیدات صنعتی و متعاقباً آئین نامه اجرائی آن، حوزه شمول استاندارد را به کلیه کالاهای صنعتی تعمیم داد. در قانون برنامه پنجم در سی و پنج ماده بر موضوع استاندارد در حوزه‌های مختلف تاکید گردیده که این نشان از آن دارد که استاندارد از حوزه کالا فراتر رفته و در تمامی‌بخشهای اقتصادی، اجتماعی، خدماتی، همه را شامل می‌گردد . اصولاً هر فعالیت انسانی اگر بر اساس استاندارد انجام گیرد نتایج به نحو احسن خواهد بود و ایجاد اعتماد در مصرف کننده را در پی خواهد داشت. استاندارد در حال تبدیل شدن به یک فرهنگی می‌باشد، و این شروع خوبی برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. رعایت استانداردها در داخل کشور موجبات ارتقاء رفاه از طریق ایجاد ایمنی و سلامت برای مردم و ارتقای اقتصادی از طریق توسعه بازارهای داخلی و امکان رقابت با کالاهای خارجی و دستیابی به بازارهای خارجی از طریق عرضه کالاهای با کیفیت خواهد بود . توسعه بازارهای صادراتی از طریق تولید کالاهای استاندارد که توان رقابت با کالاهای سایر کشورها در بازارهای هدف را داشته باشند امکان پذیر خواهد بود . تولید کنندگان باید به این باور برسند که برای بقای خود در بازار و توسعه آن می‌بایستی توجه به استاندارد داشته باشند . این تولید کننده شامل تولید کننده کالا و خدمات و .... می‌باشد و برای رسیدن به این سطح، نیاز به تلاش و کوشش فراوان می‌باشد. با اجرائی شدن مصوبات برنامه پنجم توسعه در خصوص استاندارد و قانون ارتقای کیفیت خودرو و سایر تولیدات صنعتی، رسیدن به اهداف چشم انداز بیست ساله هموار خواهد شد و ایرانی توسعه یافته و دارای رتبه اول در همه زمینه های اقتصادی و علمی‌در منطقه خواهیم داشت . به امید آنروز .

 

* معاون نظارت بر اجرای استاندارد و سیستمهای کیفیت

 

منبع :دنیای اقتصادموضوع مطلب : استاندارد
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت