منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان
۱۳٩٠/٧/۱ :: ٩:٢٦ ‎ق.ظ ::  نويسنده : عظیم جعفری

مقدمه‌ای بسیار کوتاه بر «علم اقتصاد»

نویسنده : جعفر خیرخواهان

از مجموعه مختصر و مفید

علم اقتصاد از این توانایی بی‌نظیر برخوردار شده است که بینش‌هایی عمیق در مورد برخی از عظیم‌ترین مسائل و چالش‌های زندگی بشری و نیز راه‌حل‌هایی برای آنها ارائه دهد.

کتاب «مقدمه‌ای بسیار کوتاه بر علم اقتصاد»، رویکرد جهان‌شمول اقتصاد را با مثال‌هایی از زندگی روزمره ترکیب می‌کند. کتاب با مقایسه زندگی بکی و دستا، دو کودک ساکن در دو جهان متفاوت یکی در کشور آمریکا و دیگری در اتیوپی شروع می‌شود و سپس از تضاد زندگی آن دو به عنوان کلیدی برای روشن ساختن فرآیندهایی که به زندگی، خانواده و آینده آنها شکل می‌دهد، استفاده می‌کند.


در هر یک از فصول کتاب، موانع و فرصت‌های پیش روی آنها مقایسه گردیده و نشان می‌دهد چگونه علم اقتصاد قادر به تبیین فرآیندها و مسیرهای متفاوت توسعه‌یافتگی و توسعه‌نیافتگی بوده و راه‌حل‌های نهادی درست را عرضه می‌دارد. این کتاب مختصر، مفید و پیشرفته را پارتا داسگوپتا یک غول با شهرت بین‌المللی در حوزه مطالعاتی خویش (اقتصاد منابع و محیط زیست) نوشته است. نویسنده کتاب که استاد بنگلادشی‌الاصل دانشگاه معتبر کمبریج در انگلستان است به خاطر پیشبردهایی که در علم اقتصاد داشته است، در سال 2002 میلادی مفتخر به دریافت لقب شوالیه (سِر) از سوی ملکه انگلستان شد. او همچنین جایزه سال 2002 محیط زیست ولوو و جایزه سال 2007 جان کنت گالبرایت را از انجمن اقتصاد کشاورزی آمریکا دریافت کرده است. دانشگاه‌های مختلف جهان نیز به وی دکترای افتخاری داده‌اند؛ از جمله دانشگاه واخنینگن هلند در سال 2002، دانشگاه کاتولیک لووین بلژیک در سال 2007، دانشگاه سنت لوئیس آمریکا در سال 2009 و دانشگاه بولونیا ایتالیا در سال 2010. داسگوپتا مفاهیم کلیدی اقتصادی از قبیل انتخاب‌های فردی، سیاست‌های ملی، کارآیی، پایداری، تعادل پویا، حقوق مالکیت، بازارها و کالاهای عمومی را با کاربرد در زندگی این دو کودک معرفی می‌کند. هنرنمایی وی زمانی به اوج می‌رسد که اقتصاد را با سیاست، مردم‌شناسی، بوم‌شناسی، جغرافیا، جامعه‌شناسی و مطالعات توسعه در این کتاب کوچک گره می‌زند.

روزنامه تایمز مالی کتاب داسگوپتا را مقدمه‌ای عالی در معرفی علم اقتصاد می‌داند که یافته‌های ریاضی و آماری را با زبان و بیانی قابل فهم برای همه عرضه می‌دارد. دیوید وارش صاحب تارنمای اکونومیک پرینسیپال می‌ گوید آرزو دارم کسان بیشتری این کتاب را بخوانند و اقتصاددانان بیشتری انواع کتاب‌هایی از این نوع بنویسند. داسگوپتا توانسته است هر چیزی را که در کتب اقتصادی مقدماتی 1000 صفحه‌ای گردآمده است در 160 صفحه با قطع کوچک جمع‌بندی کند. نشریه نقد کتاب لندن می‌نویسد ما با متنی گویا، دقیق و تفکر برانگیز روبه‌رو هستیم. نویسنده، یک مقدمه خواندنی، هوشمندانه و منسجم از علم اقتصاد ارائه داده است. فصل‌های مختلف این کتاب 160 صفحه‌ای به این شرح هستند: پیش‌گفتار، 1) تاریخ اقتصادی کلان، 2) اعتماد، 3) اجتماعات (1)، 4) بازارها، 5) نهادهای «علم» و «فن‌آوری»، 6) خانوار و بنگاه، 7) توسعه اقتصادی پایدار، 8) به‌زیستی اجتماعی و دولت دموکراتیک، و سخن پایانی. راقم این سطور کتاب پیش‌گفته را ترجمه کرده است و به زودی توسط نشر ماهی منتشر خواهد شد. در ادامه پیشگفتار و فصل پنجم کتاب که به معرفی دو نهاد مهم برای توسعه اقتصادی ملل یعنی «علم و فناوری» اختصاص دارد تقدیم خوانندگان می‌شود.

 

منبع : دنیای اقتصادموضوع مطلب : مقالات اقتصادی
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت