منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان
۱۳٩٠/٥/٥ :: ۸:۱٢ ‎ب.ظ ::  نويسنده : عظیم جعفری

میلیاردر بی‌سر و صدای ترکیه

نویسنده : الهام جوادی

مهمت امین کارامهمت یک میلیاردر اهل ترکیه و یک کارآفرین در حوزه تله‌کام است. وی در سال 2010 با ثروت 9/2 میلیارد دلار از سوی مجله فوربز در رده سیصد و چهل و نهم فهرست میلیاردرهای جهان قرار گرفت. او رییس مجموعه شرکت‌های کوکورووا است.

مهمت امین کارامهمت در اول آوریل سال 1944 در تارسوس در استان مرسین در کشور ترکیه به دنیا آمد. خانواده او از ابتدا در صنعت ترکیه فعال بودند. مهمت امین کارامهمت در کالج رابرت در استانبول تحصیل کرد و سپس به انگلستان رفت تا در کالج دوور و در رشته اقتصاد تحصیل کند. او اولین شرکت خود را در سال 1966، زمانی که تنها 22 سال داشت، با سرمایه 100 هزار پوند راه‌اندازی کرد.


مهمت امین کارامهمت در حال حاضر رییس هیات مدیره شرکت کوکورووا است. این شرکت در دو حوزه مالی و غیر‌مالی فعالیت می‌کند. شرکت کوکورووا در حوزه مالی در بخش بانکداری و در حوزه غیرمالی در صنایع مختلفی چون ساخت‌و‌ساز، مخابرات،‌ تکنولوژی اطلاعات، رسانه، حمل‌ونقل، خدمات مالی و همچنین انرژی فعال است. این شرکت در 96 شرکت در سرتاسر دنیا فعالیت می‌کند و بیش از 32 هزار نفر برای این شرکت مشغول به کار هستند.

مهمت امین کارا مهمت در شرکت‌های دیگری چون ترکسل، دیجیتال پلت فرم، ترکسل اولوسلاراراسی یاتیریم، ترکتل بیلسیم و شرکت‌های بزرگ دیگر ترکیه‌ای مسوولیت‌هایی را بر عهده دارد. شرکت ترکسل او تنها شرکت ترکیه‌ای در بازار سهام نیویورک است.

مهمت امین کارامهمت فردی سختکوش است. کارکنان شرکت و همکاران او اذعان دارند که او روزی 15 ساعت کار می‌کند و حتی آخر هفته‌ها را نیز مشغول رسیدگی به امورکسب و کارش است. وی به زندگی پر تجمل علاقه ندارد و حتی محل کارش نیز ساده و بدون تجمل است. از مهمت امین کارامهمت اطلاعات کمی‌ در دست است زیرا او به ندرت در رسانه‌ها حضور یافته و کمتر در محافل عمومی‌حاضر می‌شود. مهمت امین کارامهمت در سال 2003 به خاطر مشکلات مالی مجبور شد بانک‌«یاپی کردی» را به گروه کاک بفروشد. او در این سال از فهرست میلیاردرهای جهان خارج شد اما سه سال بعد با اتکا به کسب‌و‌کار قدرتمند ترکسل توانست به فهرست میلیاردرهای جهان بازگردد. شرکت ترکسل بزرگترین شرکت تلفن همراه ملی در ترکیه است که مهمت امین کارامهمت ریاست آن را بر عهده دارد.

مهمت امین کارامهمت ازدواج کرده و یک فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن استانبول در ترکیه است.

 

منبع : دنیای اقتصادموضوع مطلب : میلیاردرها
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت