منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان

ثروتمندترین زن روسیه خانه‌های مسکو را می‌سازد

نویسنده :الهام جوادی

النا باتورینا یکی از معدود زنان میلیاردر است که ثروتش را خود به دست آورده است. او در سال 2010 با ثروت 9/2 میلیارد دلار از سوی مجله فوربز به عنوان سیصد و چهل و دومین ثروتمند جهان و ثروتمندترین زن روسیه معرفی شد.

النا (یلنا) نیکولایوونا باتورینا در 8 مارس سال 1963 در مسکو به دنیا آمد. او پس از اتمام دبیرستان به عنوان کارگر به کارخانه فراسر (جایی که والدینش در آن کار می‌کردند) رفت. او کمی‌بعد کار در این کارخانه را رها کرد تا در موسسه مدیریت مسکو تحصیل کند.


النا باتورینا به همراه برادرش ویکتور باتورین، شرکت خود به نام اینتکو را در سال 1991 تاسیس کرد. تمرکز اصلی این شرکت در حال حاضر بر ساخت و ساز است، گرچه در آغاز به عنوان یک کسب‌وکار کوچک در زمینه تولید لوازم پلاستیکی شروع به کار کرد. این شرکت در آغاز میز و صندلی و ظروف پلاستیکی تولید می‌کرد؛ اما بعدا به حوزه ساخت و ساز و مواد ساختمانی گسترش یافت.

باتورینا در سال 1987 با یوری لوزکوف، همسر آینده‌اش، آشنا شد. در آن زمان هردوی آنها در موسکوریسپولکوم، یکی از کمیسیون‌های شهری در شوروی فعالیت می‌کردند. این دو در سال 1991 با هم ازدواج کردند و یک سال بعد همسر باتورینا به عنوان شهردار شهر مسکو انتخاب شد. البته یوری لوزکوف در سال 2010 از سوی رییس‌جمهور وقت روسیه مدودف اخراج شد.

پس از اینکه لوزکوف شهردار مسکو شد، اینتکو به سرعت رشد کرد. البته لوزکوف به جرم اینکه برای همسرش قراردادهای شهرسازی می‌گرفت، محکوم شد. برای مثال شرکت اینتکو توانست قرارداد تولید 85 هزار صندلی برای استادیوم لوژنیکی و بزرگ‌ترین استادیوم مسکو را در سال 1995 از آن خود کند که این موضوع تبدیل به مساله‌ای جدال برانگیز شد. این شرکت همچنین در سال 1995 موفق شد قرارداد تولید ظروف شرکت روسکوئه بیسترو، یک فست فود زنجیره‌ای را که لوزکوف آن راه اندازی کرده بود،‌ از آن خود کند. البته کسب‌وکار شرکت اینتکو بعدها تنها به ساخت و ساز منحصر شد. شرکت اینتکو با گذشت زمان بسیار موفق ظاهر شد؛

به طوری که 20 درصد ساختمان‌های جدید در مسکو را این شرکت می‌ساخت.

شرکت اینتکو در سال 2005 بخش کارهای سیمانی شرکت و همچنین بخش DSK-3، تولیدکننده ساختمان‌های پیش‌ساخته، را به قیمت 1/1 میلیارد دلار به فروش رساند. النا باتورینا با پولی که از این فروش به‌دست آورد بخشی از سهام گازپروم و اسبربانک را خرید. النا باتورینا در حال حاضر مالک 99 درصد شرکت اینتکو است.

النا باتورینا پرتفولیوی گسترده‌ای شامل هتل‌هایی در اقامتگاه توریستی دریای سیاه در شهر سوچی،‌ بیش از 72 هزار هکتار زمین‌های کشاورزی در بلگراد اوبلاست و همچنین کارخانه‌ای را که سالانه یک میلیون قوطی شیر غلیظ و شیرین شده تولید می‌کند، اداره می‌کند.

النا باتورینا اخیرا یک شرکت دیگر به نام پاتریوت تاسیس کرده که تمرکز آن بر ساخت و تامین خانه‌های با قیمت‌های مناسب برای اکثریت جامعه است.

النا باتورینا ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن مسکو در روسیه است.

 

منبع : دنیای اقتصادموضوع مطلب : میلیاردرها
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت