منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان
۱۳٩٠/٤/۱۸ :: ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ::  نويسنده : عظیم جعفری

یکی از شرکای میلیاردر شرکت روغن نخل ویلمار

نویسنده : الهام جوادی

مارتوئا سیتوروس موسس شرکت بین‌المللی ویلمار، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های محصولات کشاورزی در آسیا است.

سیتوروس در سال 2010 با ثروت 3 میلیارد دلار در رده سیصد و شانزدهم فهرست میلیاردرهای مجله فوربس قرار گرفت. مارتوئا سیتوروس در سال 1960 در سیانتار، سوماترای شمالی، در اندونزی به دنیا آمد. مارتوئا در دوران نوجوانی به تجارت میگو مشغول بود و بعدا به حوزه روغن نخل وارد شد. او در دانشگاه HKBP نامنسن در مدان در سوماترای شمالی تحصیل کرد و از این دانشگاه در رشته اقتصاد فارغ‌التحصیل شد. مارتوئا سیتوروس در ابتدا کار تجارت روغن نخل در اندازه‌ای کوچک در اندونزی و سنگاپور را انجام می‌داد. وی به تدریج کسب‌و‌کار خود را رشد داد و در سال 1991 اولین مزرعه خود را در یک فضای 7100 هکتاری در سوماترای شمالی خرید.


مارتوئا سیتوروس کمی بعد به همراه کوک خون‌هانگ که در حال حاضر او نیز میلیاردر است، شرکت ویلمار را تاسیس کرد. کوک خون‌هانگ برادرزاده ثروتمندترین فرد در مالزی، رابرت کوک است. در واقع این دو شریک با کمک رابرت کوک شرکت ویلمار را تاسیس کرده و آن را تبدیل به شرکت بین‌المللی ویلمار کردند. نام این شرکت در سال 2006 شرکت بین‌المللی ویلمار شد.

سیتوروس در سال 1996 کسب و کار خود را به مالزی گسترش داد و در آنجا نیز کارخانه فرآوری روغن نخل را تاسیس کرد. کوک خون‌هانگ در سال 2007 شرکت ویلمار را با کسب و کار عمویش ادغام کرد. کوک با این کار گروه ویلمار را تبدیل به یکی از بزرگ‌‌ترین تولیدکنندگان روغن نخل در جهان کرد. کوک خون‌‌هانگ در حال حاضر رییس و مسوول مدیریت کلی شرکت بین‌المللی ویلمار با تمرکز ویژه بر توسعه کسب و کارهای جدید و مارتوئا سیتوروس نیز مدیر اجرایی و مدیر ارشد عملیات این شرکت است. مارتوئا سیتوروس مسوول عملیات مزارع، بخش تولید و تجارت بیودیزل این گروه است.

دفتر مرکزی شرکت ویلمار در سنگاپور است؛ در حالی که عمده فعالیت‌های آن در اندونزی انجام می شود. شرکت ویلمار در این کشور در حدود 48 شرکت عملیاتی دارد. شرکت ویلمار در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت فرآوری و فروش روغن نخل، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشت و زراعت در اندونزی و مالزی، بزرگ‌ترین تولیدکننده بیودیزل نخل در جهان، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید و پالایش روغن‌های خوراکی هند، بزرگ‌ترین پالایشگر روغن‌های خوراکی در اوکراین و بزرگ‌ترین واردکننده روغن‌های خوراکی در شرق آفریقا به شمار می رود.

درآمد شرکت ویلمار در سال 2010 در حدود 89/23 میلیارد دلار بود. همچنین بیش از 80 هزار نفر برای این شرکت مشغول به کار هستند. فعالیت‌های شرکت ویلمار در حال حاضر شامل استخراج روغن نخل، پالایش روغن‌های خوراکی، له کردن دانه‌های روغنی، فرآوری روغن‌های خوراکی و حبوبات و غیره می‌شود. مارتوئا سیتوروس در حال حاضر مالک 10 درصد از سهام شرکت بین‌المللی ویلمار است‌. ارزش این سهام از سال 2009 تا 2010 دو برابر شد.

مارتوئا سیتوروس ازدواج کرده است و چهار فرزند دارد. او در حال حاضر ساکن سنگاپور است.

منبع :دنیای اقتصادموضوع مطلب : میلیاردرها
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت