منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان
۱۳٩٠/٤/۱۳ :: ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ::  نويسنده : عظیم جعفری

میلیاردر و مرد کسب و کار ترکیه

نویسند: الهام جوادی

حسنو اوزیگین میلیاردر اهل ترکیه و موسس فایننس بانک است. مجله فوربز در سال 2010 وی را با ثروت 3میلیارد دلار در رده سیصد و شانزدهم ثروتمندان جهان قرار داد. حسنو اوزیگین یک کارآفرین ترک در بخش مدیریت مالی است.

حسنو اوزیگین در سال 1944 در ازمیر در ترکیه به دنیا آمد. او در سال 1963 از کالج رابرت در استانبول فارغ‌التحصیل شد. اوزیگین ادعا می‌کند که بعد از فارغ‌التحصیلی تنها با هزار دلار به آمریکا رفته تا ادامه تحصیل دهد. حسنو اوزیگین در آمریکا در دانشگاه‌ایالتی اورگان در کوروالیز در رشته مهندسی عمران تحصیل کرد و از‌این دانشگاه با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل شد. او که به رشته مدیریت مالی علاقه بیشتری داشت تحصیلات خود را در رشته MBA در مدرسه کسب و کار دانشگاه‌هاروارد ادامه داد و از‌این دانشگاه با مدرک کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد.


به حسنو اوزیگین بعد از بازگشت به خانه یک پست در پامو‌بانک پیشنهاد شد.‌این بانک متعلق به یکی از دوستان مدرسه اش مهمت امین کارامهمت بود. اوزیگین در سال 1977 و در حالی که تنها 33 سال داشت به عنوان مدیر کل‌این بانک انتخاب شد و تا سال 1984 در‌این مقام باقی ماند. حسنو اوزیگین سپس به بانک یاپی و کردی منتقل شد تا مدیرکل ‌این بانک شود. ‌این بانک نسبت به بانک قبلی بسیار بزرگ‌تر بود و همان دوست او آن را خریده بود. حسنو اوزیگین تا سال 1987 اداره بانک یاپی و کردی را بر عهده داشت، اما بعدا تصمیم گرفت بانک خود، فایننس بانک را تاسیس کند. او ‌این بانک را در 43سالگی تاسیس کرد.

حسنو اوزیگین بعدها چندین شرکت مالی دیگر را نیز تاسیس کرد و آنها را تبدیل به مجموعه شرکت‌های فیبا کرد.‌این گروه در حال حاضر بیش از 8500 کارمند در 20شرکت زیرمجموعه‌اش دارد. حسنو اوزیگین در سال 1996 با خرید فروشگاه‌های زنجیره‌ای جیما، اندی، اسپار و گرینز به کسب‌و‌کار خرده‌فروشی وارد شد. او سپس یک قرارداد فرانشیز را با فروشگاه‌های زنجیره‌ای مارکز اند اسپنسر امضا کرد و کمی‌بعد نیز بانک ساکورا را خرید.

حسنو اوزیگین در سال 2005 سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای جیما را به گروه سابانسی فروخت و در ازای آن هتل‌های 5ستاره سوییسوتل در استانبول را از مالکان ژاپنی آن خرید. اوزیگین در سال 2006 در حدود 46 درصد از سهام شعبه فایننس بانک در ترکیه را به قیمت 77/2 میلیارد دلار به بانک ملی یونان، بزرگترین و قدیمی‌ترین بانک یونان فروخت. بخش غیر ترکیه‌ای فایننس بانک هم تحت مالکیت مجموعه شرکت‌های دویچ به کردیت یوروپ بانک تغییر نام پیدا کرد. در حال حاضر اوزیگین سهامدار اصلی و عضو هیات مدیره ‌این بانک است.

حسنو اوزیگین در سال 2000 از سوی مجله اکونومیست در ترکیه عنوان مرد کسب و کار سال را از آن خود کرد. دانشگاه اوزیگین در استانبول توسط بنیاد حسنو ام. اوزیگین تاسیس شده است. حسنو اوزیگین ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن استانبول در ترکیه است.

منبع : دنیای اقتصادموضوع مطلب : میلیاردرها
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت