منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان

جورج لوکاس غول دنیای سینما در جمع میلیاردرها

شنبه 4 تیر 1390

نویسنده : الهام جوادی

جورج لوکاس اولین میلیاردر از جمع سینما گران در فهرست فوربز است.

او در سال 2010 با ثروت 3 میلیارد دلار در رده سیصد و شانزدهم فهرست میلیاردرهای مجله فوربز قرار گرفت. جورج لوکاس در حال حاضر رییس شرکت لوکاس فیلم، نویسنده فیلمنامه و فیلمساز آمریکایی بزرگ است که بیشتر به خاطر فیلم جنگ ستارگان و ایندیانا جونز شهرت دارد.

جورج والتون لوکاس پسر در 14 ماه مه سال 1944 در مودستو در ایالت کالیفرنیای آمریکا متولد شد. پدر و مادر جورج مالک یک فروشگاه لوازم‌التحریر در مودستو بودند. لوکاس از دوران


کودکی علاقه ‌فراوانی به ماشین و موتور داشت و سال‌ها قبل از اینکه بخواهد یک فیلمساز شود، دوست داشت یک راننده مسابقات اتومبیلرانی شود. او دوران دبیرستان خود را با شرکت در مسابقات اتومبیلرانی در پیست‌های زیرزمینی یا وقت گذرانی در گاراژها سپری کرد، اما تصادفی در سال 1962 و درست قبل از فارغ‌التحصیلی‌اش از دبیرستان فکر او را کاملا تغییر داد. جورج لوکاس به جای مسابقات اتومبیلرانی به کالج ارشد مودستو رفت و کمی بعد در رشته انسان شناسی پذیرفته شد. او حین گذراندن دروس هنر لیبرال به حقه‌های سینمایی و سینماتوگرافی علاقه‌مند شد. جورج لوکاس در این دوران به همراه چند فیلمساز آماتور دیگر، گروهی به نام کانیون سینما راه انداخت و شروع به ساختن فیلم‌های ۱۶ میلی‌متری کرد.

جورج لوکاس بعد از مدتی و در حالی که 19 سال داشت به سان ‌فرانسیسکو رفت و با‌هاسکل وکسلر آشنا شد. این فیلمساز به فیلمبرداری لوکاس بسیار علاقه‌مند بود و عقیده داشت نحوه‌ به دست گرفتن دوربین او، زاویه‌های منحصر به فردی را نشان می‌دهد.

پس از آن، لوکاس به دانشکده هنرهای سینمایی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) رفت. لوکاس در این دانشگاه با افرادی همچون استیون اسپیلبرگ آشنا شد که بعدها خود افراد سرشناسی شدند. لوکاس بعد از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۶۷، تلاش کرد به نیروی هوایی آمریکا بپیوندد ولی موفق نشد. سپس به عنوان یک دانشجوی فارغ‌التحصیل، دوباره در دانشکده‌ سینمایی کالیفرنیای جنوبی در رشته‌ تولید فیلم ثبت نام کرد.

شرکت برادران وارنر در سال ۱۹۶۸ به او اجازه داد تا شاهد مراحل ساخته شدن فیلمی به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا باشد. لوکاس به همراه فورد کاپولا یک شرکت فیلمسازی تاسیس کرد به این امید که محیطی آزاد برای فیلمسازان جوان مهیا کند تا فارغ از قید و بندهای فیلمسازی ‌هالیوود، به کار خلق فیلم بپردازند.

لوکاس بعد از موفقیت‌ فیلم‌های دیوارنویسی آمریکایی (1973) و جنگ ستارگان (1977) شرکت فیلمسازی خود با نام لوکاس فیلم را تاسیس کرد.

در سال ۱۹۹۱، موسسه‌ آموزشی جورج لوکاس به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی به منظور تشویق و ترویج ابتکار و نوآوری در مدارس تاسیس شد.

انستیتوی فیلم آمریکا در ۹ ژوئن ۲۰۰۵ به پاس یک عمر فعالیت هنری، از لوکاس قدردانی کرد. در ۵ ژوئن ۲۰۰۵، کانال تلویزیونی دیسکاور، لوکاس را یکی از ۱۰۰ نفر برگزیده آمریکایی قرن گذشته دانست.

وی نامزد دریافت جایزه‌ اسکار به خاطر بهترین کارگردانی و نویسندگی برای فیلم دیوارنویسی آمریکایی بوده است. همچنین جورج لوکاس نامزد دریافت جایزه‌ اسکار به خاطر بهترین کارگردانی و نویسندگی برای فیلم جنگ ستارگان شده است.

در مراسم اهدای اسکار ۲۰۰۷، لوکاس به همراه استیون اسپیلبرگ و فرانسیس فورد کاپولا جایزه‌ بهترین کارگردانی را به برنده‌ انتخاب شده از سوی هیات داوران اهدا کردند.

وی کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آمریکایی است که 4 مرتبه کاندید دریافت جایزه اسکار شده‌است. لوکاس به خاطر ساخت مجموعه جنگ‌های ستاره‌ای و ایندیانا جونز شهرت بسیاری دارد. جورج لوکاس خالق مجموعه فیلم‌های «جنگ‌های ستاره‌ای» با 170 میلیون دلار پردرآمدترین مرد‌هالیوود در فاصله ژوئن 2008 تا ژوئن 2009 بوده است.

جورج لوکاس از همسر خود جدا شده و سه فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن مارین کانتری در ایالت کالیفرنیا در آمریکا است.

منبع : دنیای اقتصادموضوع مطلب : میلیاردرها
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت