منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان
۱۳٩٠/۱/۳ :: ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ::  نويسنده : عظیم جعفری

 

بازارها چگونه کار می کنند؟

 

جان مک میلان ترجمه و تنظیم: مهدی نصرتی

روزنامه دنیای اقتصاد ( www.donya e eqtesad.com )

 

دانش فراوان مک میلان درباره تئوری اقتصادی و همچنین طرز کار اقتصادهای در حال گذار، به خوبی در این بررسی متعادل و ماهرانه نمایان شده است. این تجزیه و تحلیل مملو از حکایات و مثال هایی است که هر یک، جنبه های عمیق و اساسی استفاده و سوءاستفاده از بازار را نشان می دهد.

 

● کنث ارو برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۷۲

 

اقتصاد بازار همانند هوایی که تنفس می کنیم در همه جا حاضر است. ما هر روز از طرق بیشماری با بازارها مواجه می شویم: در خرید و فروش، کارکردن و در سرمایه گذاری هایمان. با نگاه به این موضوع از زاویه ای جدید می توانیم درک بهتری از آن داشته باشیم.

 


 

تحقیقات اخیر اقتصاددانان درک ما را از بازارها عمیق تر کرده است. در فصل های مختلف این کتاب از ایده های جدید علم اقتصاد و همچنین برخی ایده های قدیمی استفاده شده است تا بازارهای نامتعارف، ابتکاری و روزمره تشریح شود؛ بازارهایی که برخی در فضای فیزیکی و برخی در فضای سایبر وجود دارند.

 

بازارها چگونه کار می کنند؟ چه کاری می توانند بکنند؟ و چه کارهایی نمی توانند بکنند؟ این ها سوالاتی است که در این ستون بررسی می شوند.

 

بازارها سازمان هایی هوشیار هستند. سازوکارهایی که زیربنای معاملات را شکل می دهند، پیچیده و همیشه در حال تغییر هستند. مردم نیز باهوش و زیرک هستند و راه هایی را برای انجام معاملات پیدا می کنند که در نهایت منجر به منافع مشترک می شود.

 

بازارها آنچه را انجام می دهند که از آنها انتظار می رود و البته تنها وقتی که به خوبی بنا شده باشند. هر اقتصاد موفقی مجموعه ای از ابزارها و فرآیندها را دارد که بازارها را قادر می سازد به صورت هموار کار کنند.

 

یک سیستم کارآ دارای پنج ویژگی است: جریان اطلاعات به طور یکنواخت برقرار است، حقوق مالکیت محافظت شده هستند، به مردم در مورد ایفای تعهداتشان می توان اعتماد کرد، اثرات جانبی بر طرف های ثالث اندک و محدود است و رقابت تشویق شده است.

 

ساختار کلی بازار تاحدود زیادی از طریق سعی و خطا شکل می گیرد. سازوکارهای معاملات، از پایین به بالا و از طریق ابتکارهای طرف های درگیر توسعه پیدا می کنند. تکامل تدریجی و خودجوش، محرک اصلی بازارها است. با این حال بازارها برای این که قابلیت کامل خود را نشان دهند، نیازمند کمک دولت ها هستند. بازارها و دولت ها روابط ناآرامی با هم دارند. بازارها، اقتصاد را بهتر از هر جایگزین متمرکز دیگری هماهنگ می کنند؛ دولت ها گاهی بازارها را مختل و حتی نابود می کنند. اما اگر اقتصاد می خواهد به استعداد کامل خود برسد، کمک گرفتن از دولت ضروری است.

 

قدرت بازارها مبتنی بر انطباق پذیری آنها و نوسازی بی توقف آنهاست. شکل دهی بازارها برای قرن بیست ویکم، هم وظیفه ای برای دولت ها و هم فرصتی برای کارآفرینان محسوب می شود.

 

داستان نویسی به نام ماریو وارگاس لوسا می گوید: اقتصاددانان گاهی داستان های بهتری نسبت به داستان نویسان می گویند. سعی من در این ستون این است که به گفته وارگاس لوسا عینیت ببخشم. مواد خام، غنی و مهیا است. داستان بازارها مملو از زیرکی و هوشمندی انسان ها و در عین حال مملو از ناامیدی و شکست است.

 

● بزرگترین بازار گل دنیا

 

گل ها در رنگ های مختلف منطقه ای به وسعت ۱۲۵ زمین فوتبال را پوشانده اند. این منظره ای است که هنگامی که از بزرگ ترین بازار گل جهان در روستای هلندی آلزمیر بازدید می کنید با آن مواجه می شوید. ابعاد، حیرت انگیز است. ۷میلیون گل رز، ۳میلیون لاله، ۲میلیون گل داوودی و ۸میلیون از انواع دیگر گل ها و گیاهان تزئینی هرروز صبح از این منطقه عبور می کنند و حدود دو هزار خریدار مبلغ پنج میلیون دلار بابت آنها می پردازند.

 

گل ها از مناطق دوردستی همچون کلمبیا، کنیا و زیمبابوه می آیند. در حالی که به نظر می رسد حمل گل ها با کشتی همانند انتقال زغال سنگ به نیوکاسل باشد، اما این هلندی ها هستند که امروزه در تجارت جهانی گل پیشرو هستند. این بازار به گونه ای سریع سازمان دهی شده است که وقتی گل ها به مقصد نهایی خود در سراسر جهان می رسند، هنوز تازه هستند.

 

تحقق بازار جهانی شاخه های ظریف و فاسدشدنی گل، بدون تکنولوژی امکان پذیر نبود. تا اواخر دهه ۸۰ میلادی که کشورهایی مانند کنیا، تبدیل به عرضه کنندگان مهم شدند، این بازار وجود نداشت. انتقال گل های رز از یک پرورش دهنده در نایروبی به آلزمیر و سپس از آنجا به یک خریدار، مثلا در سئول در کمتر از یک روز، نیازمند یک سیستم حمل و نقل هوایی و مخابرات کارآمد است. ابزارهای الکترونیکی، خط سیر گل ها هنگامی که به خانه حراج منتقل می شوند را پیگیری می کنند. روش ساعت هلندی مزایده این امکان را می دهد که هزاران حراج در چند ساعت انجام شود. یک ساعت غول پیکر در جلوی هر یک از سالن های حراج وجود دارد و هر یک از پیشنهادکنندگان از طریق سیم با آن اتصال دارند. عقربه ساعت از بالاترین قیمت شروع به چرخیدن به سمت قیمت های پایین تر می کند تا جایی که یکی از پیشنهاددهندگان با فشار یک دکمه آن را متوقف کند. سپس کامپیوتر به صورت اتوماتیک عملیات تحویل گل ها به آدرس خریدار را سازماندهی می کند. با وجود پیچیدگی فرآیندها در بازار جهانی گل، هسته اصلی آن یعنی خریدوفروش رقابتی قدمتی به اندازه تمدن دارد. بازار آلزمیر، فناوری نوین را تاریخ ارزشمند بازار پیوند می دهد.

 موضوع مطلب : تحقیقات بازار
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت