منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان

چرا کشورهای خلیج فارس از تحریم نفتی ایران حمایت می‌کنند؟

منبع: فارن پالیسی

آقای استفن والت استاد مسائل بین‌الملل در مدرسه کندی دانشگاه هاروارد، تحلیلی در مورد رفتارهای پنهانی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، علی‌الخصوص عربستان نسبت به ایران ارائه داده‌اند که هر چند روی سخنش با تحلیلگران و سیاست‌گذاران بین‌المللی و آمریکایی است، اما ارائه آن به خواننده ایرانی نیز بی‌فایده نیست.


آقای استفن می‌گوید حاکمان کشورهای عربی نفت‌خیز عموما موافقتشان با تحریم نفتی ایران توسط کشورهای غربی را این‌طور توجیه می‌کنند که ایران به جهت نظام فکری و همچنین سیاست‌های مربوط به انرژی هسته‌ای‌اش برای منطقه خطرناک است. توجیهی که از نظر آقای استفن هر چند تماما دروغ نیست اما همه‌ ماجرا نیز نیست.

آقای استفن به موضوعی بسیار مهم اشاره می‌کند که از نظر او در تحلیل رفتار حکمای عرب کشورهای نفت‌خیز بسیار اساسی است. در چند سال گذشته بسیاری از کشورهای عربی و شمال آفریقا، انقلاب و تغییر حاکمیت را تجربه کرده‌اند. بسیاری از تحلیلگران لااقل بخشی از علل این انقلاب‌ها را مشکلات اقتصادی دانسته‌اند. به عبارت بسیار ساده مردم کشورهایی که در آنها بهار عربی به وقوع پیوست، هیچ حس خوبی نسبت به وضعیت اقتصادی خویش نداشتند.

استاد دانشگاه هاروارد می‌گوید علت عدم وقوع انقلاب در کشورهای نفت‌خیز، این نیست که شرایط وقوع انقلاب در این کشورها وجود ندارد. از نظر او پول نفت، باج کافی برای ساکت نگه داشتن مردم را در اختیار حاکمان عرب این کشورها قرار داده است. این یعنی حجم عظیم یارانه‌هایی که به بهانه‌های مختلف به مردم عرب کشورهای نفت‌خیز پرداخت می‌شود؛ موضوعی که به راحتی از روی بودجه‌ دائما انبساطی این کشورها قابل پیگیری است.

این استاد مسائل بین‌الملل مدعی است، نگاه حمایت‌گرانه حاکمان عرب کشورهای نفت‌خیز می‌تواند ناشی از خواست آنها برای بالا ماندن قیمت نفت باشد. استدلال او بسیار ساده است: حاکمان عرب کشورهای نفت‌خیز نمی‌خواهند با انقلابی مردمی مواجه شوند، بنابراین به مردم(به صورت‌های مختلف) باج می‌دهند؛ این باج‌ دادن یعنی بزرگ شدن هرساله بودجه و این افزایش حجم بودجه امکان‌پذیر نیست جز با فروش بیشتر نفت، آن هم به قیمتی بسیار بالا.

عدم تحریم ایران یعنی ورود ناگهانی حجم عظیمی نفت به بازار و سقوط قیمت نفت؛ در عین حال ورود کشور پرتولیدی چون ایران؛ یعنی کاهش میزان عرضه نفت از کشورهای عرب نفت‌خیز و این یعنی نطفه زدن انقلاب‌های مردمی در این کشورها. عدم تحریم نفتی ایران می‌تواند کل بازار نفت جهان را تحت تأثیر قرار دهد و قطعا قدرت چانه‌زنی اعراب را به شدت می‌کاهد. آقای استفن می‌گوید در هر تحلیلی که بر رفتار حاکمان عرب کشورهای نفت‌خیز می‌شود باید این موضوع مورد توجه و دقت کافی قرار گیرد.

منبع : دنیای اقتصادموضوع مطلب : اقتصاد بین الملل
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت