منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان

آیا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ریسک‌پذیر باعث کارآفرینی می‌شود ؟

مترجم: منصوره محمدپور

 منبع: INSEAD

فابیان هانسمن بعد از اخذ مدرک MBA، رویکرد جدیدی را در کارآفرینی برگزیده است. سیستمی که او انتخاب کرده فرصت‌ها را تشخیص می‌دهد و بعد با توجه به ایده‌ها و فرصت‌های تجاری کارآفرینان بلندهمت و مناسب‌تر را انتخاب می‌کند، و در تلاش برای افزایش سرمایه است.


سازمان او FoundersLink نقش اصلی را در کارآفرینی به کار گرفته است. آنها فرصت‌ها را تشخیص می‌دهند و سسپس با ایجاد تیمی مناسب شرایط لازم را برای اجرای آن ایده به وجود می‌آورند. فعالیت آنها فرآیندی است که به طور معمول توسط کار آفرین‌ها انجام می‌شود.

هانسمن می‌گوید: ما ایده را به وجود می‌آوریم و بعد برای شروع و مدیریت آن ایده تجاری به دنبال کارآفرینان می‌گردیم. به عبارت دیگر، ما شرایط لازم را برای عملی شدن آن ایده فراهم می‌آوریم. بعد از این لحظه مهم، شرایط رشد آن کسب‌وکار فراهم می‌شود و بعد از آن سرمایه‌گذاران بزرگ می‌توانند خودشان را نشان دهند.

هانسمن این ایده را به عنوان «ایده ایجاد سرمایه‌گذاری» توصیف می‌کند. FoundersLink به دو روش خود را از دیگر سازمان‌ها جدا می‌کند: با رسمی بودن موسسان و با گرفتن حق مالکیت سهامداران در شرکت‌های جدید.آنها به این صورت می‌توانند با فروختن سهام یا گرفتن سود سهام موفق برای خود درآمد ایجاد کنند. هانسمن می‌گوید: این به آن معنا است که در صورتی که کارآفرینان موفق شوند ما هم موفق خواهیم شد. مشاوران معمولی به خاطر مشاوره‌ای که انجام می‌دهند پول می‌گیرند و سرمایه‌گذاران ماهانه نرخی را بابت سرمایه‌ای که به میان گذارده‌اند دریافت می‌کنند. اما FoundersLink تنها در صورتی می‌تواند سود کند که قیمت سهام افزایش یابد. هانسمن در 12 سالگی فعالیت خود را در زمینه توسعه نرم افزاری شروع کرد و قدم بعدی او به کارگیری این نرم‌افزارها در بازار تجارت بود. اینگونه بود که او اولین شرکتش را به همراه یکی از دوستان مدرسه‌ای خود تاسیس کرد. هانسمن با خرسندی یادآور می‌شود که «اولین شرکت شان با وجود کوچک بودن همیشه سودآور بود».

 او ایده ریسک‌پذیری و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ را تا وقتی که با Oliver Beste آشنا شد در سرش می‌پروراند. Oliver Beste کارآفرینی است که کسب‌وکار خود را با راه‌اندازی فروشگاه اسباب‌بازی اینترنتی MyToys.de آغاز کرد. این فروشگاه به عنوان اصلی‌ترین فروشگاه اینترنتی محصولات مربوط به کودکان در آلمان بود و با نرخ رشد بیش از 40 درصد فعالیت می‌کرد. Beste به قدری از ایده هانسمن استقبال کرد که شرکت خود را رها کرد و با مشارکت یکدیگر در همان سال FoundersLink را تاسیس کردند.از آنجایی که هانسمن در رابطه با تولیدات نرم افزاری و Beste در عرصه اینترنت اطلاعات خوبی داشتند، هماهنگی بسیار خوبی بینشان به وجود آمد.

فرآیند کار

هانسمن می‌گوید: آنچه که FoundersLink انجام می‌دهد بسیار ساده است ولی کسی تا به حال آن را انجام نداده است. ما با جست‌وجو کردن در شبکه برای گرایش‌های مختلف به دنبال ایده‌های تجاری و بعد به دنبال کارآفرینان بالقوه هستیم؛ یعنی کسانی که در موقعیت فعلی‌شان در جا می‌زنند یا شرکت شان ورشکسته شده یا کسانی که ازدانشکده مدیریت موفق به کسب مدرک MBA شده‌اند و به دنبال راهی برای آغاز کسب‌وکار خود هستند. به عبارت دیگر ما به سادگی استعداد و ایده را باهم یکجا فراهم می‌آوریم. او توضیح می‌دهد که ما استراتژی یک کسب‌وکار را برای کارآفرینانی که به تازگی وارد این عرصه شده‌اند، مشخص می‌کنیم. سپس شرکت را ثبت می‌کنیم و سازمان‌دهی خود را با برگزیدن افرادی که می‌توانند شرکت را اداره کنند شروع می‌کنیم. به این ترتیب خودمان در رده‌های بالای مدیریتی قرار می‌گیریم. ما در شرکت سهمی را به موسسان می‌دهیم. به عنوان مثال دو موسس، هرکدام 25 درصد می‌گیرند و از آنجایی که معمولا بعد از چند سال شرکت موفق به سوددهی می‌شود و در طول این مدت هزینه‌های شرکت بیشتر از درآمد است FoundersLink 50 درصد از سهم را برای سرمایه‌گذاری در ایده تجاری‌اش به خود اختصاص می‌دهد. FoundersLink با جذب سرمایه‌داران بزرگ، از کارآفرینان حمایت می‌کند و به این طریق کارآفرینان می‌توانند روی مدیریت شرکت تمرکز کنند.

تنظیم دقیق فرآیند در ابتدای کار

FoundersLink ایده‌های جدید را پیشنهاد می‌کند، نامزدهای انتخاب شده برای کارآفرینی، وقتی که وارد مذاکره می‌شوند توافق‌نامه‌ای را امضا می‌کنند که در آن قبول می‌کنند تا مدت زمان مشخصی بعد از ترک شرکت با هیچ شرکت رقیبی همکاری نداشته باشند. سپس از آنجای که سودآوری یک شرکت تازه تاسیس حدود 4 سال به طول می‌انجامد، کارآفرین همچنین ملزم می‌شود که به مدت چهار سال برای شرکت کار کند. در ابتدا هانسمن کار را با افراد بی تجربه شروع کرد چون فکر می‌کرد که افراد با تجربه‌تر بیشتر جذب یک کسب‌وکار موفق می‌شوند تا فقط یک ایده تجاری. او می‌گوید: اکنون دریافتیم که اگر بتوانیم به افراد مشغول در همان تجارت نشان دهیم که ما می‌توانیم در آن موفق شویم و به این وسیله آنها را تشویق کنیم، مطمئنا افرادی وجود خواهند داشت که مایل به پیوستن به ما شوند. همچنین موفقیت‌های هانسمن و Beste در جذب سرمایه باعث افزایش اعتماد کارآفرین بالقوه شد. تجربه FoundersLink نشان می‌دهد که حتی با وجود آماده بودن تیم‌ها رسیدن از مرحله ایده تا تاسیس و آماده سازی شرکت حدود 6ماه به طول می‌انجامد. بعد از این لحظه تا ایجاد سود و سرمایه واقعی 6 ماه دیگر نیز لازم است. در این مرحله شرکت‌های تازه تاسیس دیگر کسب‌وکار خود را آغاز کرده‌اند و به سودآوری رسیده‌اند ولی هانسمن و Beste هنوز زمان زیادی برای هدایت شرکت جدید صرف می‌کنند.

هانسمن می‌گوید از آنجا که این نوع از تجارت جدید است، پس فعلا رقابت شدیدی در این عرصه وجود ندارد، او احساس می‌کند که ظرفیت کافی برای چندین شرکت در این حوزه وجود دارد.اما هدف FoundersLink توسعه این ایده در دیگر کشور‌ها و به کار گرفتن متخصصان بیشتر در این زمینه و قیاس پذیرتر کردن مدل تجاری‌شان است.

منبع :دنیای اقتصادموضوع مطلب : کارافرینی
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت