منطقه طلایی مدیریت
Golden situation management=People + Organization + environment
درباره وبلاگ
عظیم جعفری

فوق لیسانس مدیریت مالی حسابرس ارشد مالیات

نويسندگان
۱۳٩٠/۱٠/۱٧ :: ٩:٥٠ ‎ب.ظ ::  نويسنده : عظیم جعفری

یاد بگیریم که ضرر کردن را دوست داشته باشیم!

از آنجا که احساسات و عواطف انسانی قوی‌ترین محرک رفتار سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی است، مباحث روان شناسی بازار سهام از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که مورد بررسی و موشکافی بسیار قرار گرفته است. دنیای مجازی نیز از نقل مطالب جالب در این مورد بی بهره نمانده است.

در «گشتی در وب» امروز سری به وبلاگ «مهردادویچ» زدیم که یکی از موضوعات همین حوزه را مورد بررسی قرار داده است:


یاد بگیریم که ضرر کردن را دوست داشته باشیم! این چیزی است که شما همیشه از معامله‌گران موفق بازار می‌شنوید و اگر می‌خواهید چه در بازار و چه در خارج از آن یک سرمایه‌گذار موفق باشید، باید یاد بگیرید که ضرر کردن را دوست داشته باشید!در حقیقت، ضرر کردن نباید باعث رنجش شما شود؛ البته اشتباه نکنید. شما از پذیرفتن ضرر، خوشحال نخواهید شد، اما باید خوشحال باشید در زمانی که بازار موقعیت سودرسانی مناسبی در اختیار شما نمی‌گذارد، از آن خارج شوید.

اغلب افراد این نکته را به بدترین شکل ممکن یاد می‌گیرند (البته اگر یاد بگیرند!). آنها پیش از آن که بفهمند پذیرفتن ضرر می‌‌تواند خوب باشد، تمام پول خود را از دست می‌دهند. معامله‌گران موفق به جای اینکه مانند اغلب مردم چشم خود را بر روی موقعیت‌های ضررده ببندند، خود را در مقابل این واقعیت می‌گذارند که ممکن است اشتباه کرده باشند و در نتیجه ایشان زمانی که وقت پذیرش ضررشان رسیده باشد، این کار را با جان و دل و بدون درنگ انجام می‌دهند و سرمایه‌گذاری خود را می‌فروشند.معاملات ضررده شما، به‌عنوان یک انسان، چیزی از شما کم نمی‌کنند. شما معاملات ضررده خود نیستید. همان‌طوری که شما برد معاملات خود نیستید. آنها فقط نتیجه کار و تجارتی هستند که شما انجام می‌دهید.

به نظر می‌رسد، علت اینکه بسیاری از افراد با راحت شدن از شر سهام ضررده خود مشکل دارند، این است که فکر می‌کنند این سرمایه‌گذاری‌ها، انعکاسی از شخصیت خودشان هستند. چه تفکر اشتباهی!ضرر، جزئی لاینفک از کار تجارت است. تقریبا همه معامله‌گران موفق، همه روزه، معاملات ضررده دارند. اما خود را درگیر این تفکر که این ضررها بخشی از ایشان است، نمی‌کنند. می‌‌دانند و آگاهند که این بخشی از کار است و هر چه زودتر از شر آن ضرر خلاصی یابند، سریع‌تر می‌توانند به‌دنبال موقعیت مناسب بعدی بگردند تا سودی دریافت کنند. البته گفتن این حرف بسیار آسان‌تر از عمل کردن به آن است، اما این راز پول درآوردن در بازار سهام است.

یکی از دوستان من بیش از 15 سال است که بر روی سهام S&P معامله می‌کند. شاید بتوان وی را یکی از 5 معامله‌گر برتر S&P و حتی یکی از 25 معامله‌گر برتر جهان نامید. خانه‌ای که او در آن زندگی می‌کند، 14 اتاق خواب و 6 گاراژ دارد! وی به وضوح یکی از بهترین‌های این حرفه است.

او تقریبا هر روز در معاملات ضررده خود هزاران دلار از دست می‌دهد. شاید میزان پولی که وی ظرف یک روز از دست می‌دهد از پولی که خیلی از مردم ظرف یک ماه به‌دست می‌آورند بیشتر باشد. البته او هزاران دلار هم در معاملات سودده خود به‌دست می‌آورد. آنچه وی آموخته این است که بپذیرد، ضرر بخشی از این بازی است و هر چه زودتر بتواند ضرر خود را متوقف کند، زودتر می‌تواند یک موقعیت سودده بیاید. عین این مساله‌ در مورد شما هم صادق است، البته در مقیاسی کوچک‌تر. اگر این را از قبل به خود نیاموزید، ممکن است در زمان وقوع باعث وحشت شما شود و به یکباره با همان موقعیتی مواجه شوید که همیشه از وقوع آن می‌ترسیدید. اما چنانچه یاد بگیرید که این اصول را درک کنید و بپذیرید، قادر خواهید بود از تبدیل شدن سرمایه‌گذاری‌های ضررده خود به ضررهای هنگفت جلوگیری کنید.مارک داگلاس، نویسنده کتاب معامله منظم می‌‌گوید: «به محض اینکه متوجه شدید نتیجه معاملات شما ضررده هستند، آنها را متوقف کنید!»زمانی که ضررها به این ترتیب مشخص می‌شوند و بلافاصله جلوی آنها گرفته می‌شود، دیگر چیزی برای معطل کردن، بالا و پایین کردن، سنجیدن یا قضاوت کردن باقی نمی‌ماند و در نتیجه چیزی نمی‌ماند که بتواند شما را وسوسه کند. به این ترتیب، تهدید برای اینکه به خود اجازه دهید مرتکب اشتباهی بزرگ و خسارتی عظیم شوید از بین خواهد رفت! اما اگر چشم باز کردید و دیدید که در حال وقت تلف کردن و شک و شبهه هستید، در این صورت یا نمی‌دانید که ضرر چیست یا بلافاصله بعد از اینکه آن را تشخیص داده‌اید، جلوی آن را نگرفته‌اید.

در هر دو حالت، اگر سرمایه‌گذاری شما مجددا به سوددهی بازگردد، با این کار، رفتاری نادرست را در خود تقویت کرده‌اید که بدون شک منجر به یک فاجعه برای شما در آینده خواهد شد. نویسنده در ادامه می‌افزاید: «به خاطر داشته باشید که در حقیقت، ترس تنها چیزی است که ما را از یاد گرفتن باز می‌دارد. اگر همواره نگران این باشید که کاری که انجام خواهید داد در جهت منافع شما هست یا خیر، هیچ‌گاه نخواهید توانست چیزی جدید درباره رفتار بازار فرا بگیرید. با مشخص کردن و متوقف کردن ضررهای کوچک، به خود این امکان را می‌دهید تا بهترین راه‌ها را برای بال و پر دادن و اضافه شدن به سودهای خود فرا بگیرید.»

http://forum.gheymatha.com/blog.php?u

منبع : دنیای اقتصادموضوع مطلب : بورس / سهام
موضوعات
RSS Feed
جزوات کنکور کارشناسي ارشد مديريت